Κυριακή 29 Απριλίου 2012

Με καρδιά πρωταθλητή!!

Με καρδιά πρωταθλητή!
Νίκη τίτλου πήρε στην έδρα της Τβέντε ο Άγιαξ με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Eredivisie. Oι παίκτες του «Αίαντα» μετά από αυτό το αποτέλεσμα ανέβασαν την διαφορά τους, από την δεύτερη Φέγενορντ στους έξι βαθμούς και ουσιαστικά κατέκτησαν τον 31ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους, καθώς απομένουν μόνο δύο αγωνιστικές μέχρι το τέλος και η ομάδα του Άμστερνταμ έχει πολύ καλύτερη διαφορά τερμάτων συγκριτικά με εκείνη του Ρότερνταμ, σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Αυτός που έβαλε σε θέση «οδηγού» τον Άγιαξ ήταν ο Τέο Γιάνσεν με πέναλτι στο 30ο λεπτό. Η… απάντηση από τους γηπεδούχους άργησε, αλλά ήρθε στο 72’ με τον Φερ, ωστόσο το 1-2 διαμόρφωσε ο Φαν Ντερ Βιλ τέσσερα λεπτά αργότερα (76’).

Παράλληλα, στο έτερο ντέρμπι της ημέρας η Φέγενορντ επικράτησε δύσκολα της Άλκμαρ με 1-0 και «σκαρφάλωσε» στην δεύτερη θέση. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν ο Μπακάλ στο 54ο λεπτό.