Κυριακή 29 Απριλίου 2012

Ξανά τετράδα!!

Ξανά τετράδα!
Τώρα έχει ξανά το πάνω χέρι! Η Τότεναμ, επικράτησε 2-0 της Μπλάκμπερν στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» για την 36η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, ξεπέρασε την Τσέλσι και ισοβάθμησε με τη Νιούκαστλ στην 4η θέση, υπερέχοντας όμως στη διαφορά τερμάτων! Σκούρα τα πράγματα για τους «ρόβερς» στον πάτο της βαθμολγοίας...

Τα «σπιρούνια» γίνονται… συμμέτοχοι στο θρίλερ που εξελίσσεται στις τελευταίες «στροφές» του πρωταθλήματος στην Αγγλία! Μαζί με τις Τσέλσι και Νιούκαστλ, έχουν αγώνες και μεσοβδόμαδα, με τα παιχνίδια αυτά να ξεκαθαρίζουν – ενδεχομένως – σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση της κατάληψης της τέταρτης θέσης.

Όσον αφορά τη Μπλάκμπερν, αυτή παρέμεινε στους 31 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τη Μπόλτον, με την τελευταία να έχει και ένα ματς λιγότερο από την ομάδα του Στιβ Κιν...

Α’ ημίχρονο:

Θέμα τύχης το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Πεντακάθαρα. Η Τότεναμ θα μπορούσε να έχει διαλύσει ευθύς εξ αρχής τη Μπλάκμπερν στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» με την απόλυτη κυριαρχία, τα συντριπτικά ποσοστά κατοχής της μπάλας και τα τρία δοκάρια που μέτρηγσε μέχρι να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα της αναμέτρησης! Ο Σάντρο στο 10ο λεπτό είδε τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι με σουτ από το ύψος της περιοχής και στο 22’ ο Ράφαελ Φαν ντερ Φάαρτ ολοκλήρωσε σωστά τη δουλειά. Ο Λένον έκανε τη σέντρα, ο Μπέιλ με κεφαλιά είδε το δοκάρι να σώζει ξανά τους «ρόβερς», ωστόσο, η μπάλα έπεσε στα πόδια του Ολλανδού μεσοεπιθετικού των «σπιρουνιών» που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ, 1-0! Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήρθε και το τρίτο δοκάρι με την κεφαλιά του Γουίλιαμ Γκαλάς σε ένα 45λεπτο, στο οποίο η Τότεναμ είδε να… συνέρχεται από τον αγωνιστικό λήθαργο των τελευταίων ημερών.

Β’ ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε πολύ πιο χαλαρά από το πρώτο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τα ηνία του αγώνα, τόσο με το προβάδισμα στο σκορ, όσο και με την επιβολή επί της Μπλάκμπερν. Η ομάδα του Στιβ Κιν δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να αντιδράσει κι όχι μόνο αυτό, αλλά δύσκολα περνούσε και τη μεσαία γραμμή του γηπέδου για να δημιουργήσει… υποψία ευκαιριών! Το 2-0 θα ήταν σκορ που… μπορούσε να θεωρηθεί δίκαιο βάσει της εικόνας του αγώνα – αν δεν άνοιγε περισσότερο – και ο Κάιλ Γουόκερ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 74ο λεπτό διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του παιχνιδιού στο Λονδίνο!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τότεναμ: Φρίντελ, Καμπούλ, Γκαλάς, Γουόκερ, Μπέιλ, Λένον (84’ Ζιοβάνι), Φαν ντερ Φάαρτ (88’ Ντεφό), Μόντριτς, Ρόους, Σάντρο (86’ Λίβερμορ), Αντεμπαγιόρ

Μπλάκμπερν: Ρόμπινσον, Ζιβέ, Νταν, Ορ, Νταν (84’ Γκουντγουίλι), Φορμίκα, Πέντερσεν, Μάρκους Όλσον, Λόου, Χόιλετ, Γιακούμπου (72’ Μοντέστ)