Σάββατο 28 Απριλίου 2012

«Σκούπισε» και έφυγε ο Ολυμπιακός!!

«Σκούπισε» και έφυγε ο Ολυμπιακός
Την πρόκριση στους τελικούς της Α1 πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε και στον τρίτο ημιτελικό του Πανιωνίου, με σκορ 87-66 και πλέον επικεντρώνεται στο Final 4 της Ευρωλίγκας και την Μπαρτσελόνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν με αρκετή διάθεση να «σκουπίσουν» τη σειρά, στο παρκέ του κλειστού της Νέας Σμύρνης, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μπίλι Κιζ από την πλευρά των ηττημένων, να παλεύει μόνος του.

«Ανάσες» στους Έισι Λο και Πέρο Άντιτς αποφάσισε να δώσει ο Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Ο Πανιώνιος ήταν αυτός που πήρε το πρώτο προβάδισμα στο ματς (6-2), με τους «ερυθρόλευκους» -αργότερα- να τρέχουν στο παρκέ, πηγαίνοντας στο 6-11, μέσα σε τρία λεπτά και στη συνέχεια στο 9-15. Ωστόσο, το αντιαθλητικό φάουλ του Ντόρσεϊ επέτρεψε στους γηπεδούχους να επανέλθουν στο ματς, με τη διαφορά να μειώνεται στο καλάθι (13-15). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, έτσι κύλησε το ματς, με το πρώτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 18-22, υπέρ των φιλοξενούμενων, χάρη σε δύο βολές του Σλούκα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκάλεπτου, ο Πανιώνιος έφερε το ματς στα ίσα (22-22), εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Ολυμπιακού. Ωστόσο, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς εμφανίστηκαν πιο σοβαροί στην άμυνα, ανακτώντας το προβάδισμα (24-29), ενώ με το τρίποντο του Γκετσεβίτσιους έφτασαν -για πρώτη φορά στην αναμέτρηση- σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά (22-32). Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες είχαν αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα, με τη διαφορά να έχει φτάσει στο +15 (26-41). Μέχρι το τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 32-45.

Στα τρία πρώτα λεπτά, του δευτέρου ημιχρόνου, η διαφορά ήταν στους 10 πόντους (37-47), όμως, τα τρίποντα των Σπανούλη και Βασιλόπουλου, έκαναν το σκορ 37-53. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν πτοήθηκαν και ένα επιμέρους σκορ 9-2, κατέβασαν -ύστερα από πολύ ώρα- τη διαφορά, σε μονοψήφιο αριθμό (46-55). Ωστόσο -και πάλι- δύο τρίποντα από τον V-Span και τον Παπανικολάου, αποκατέστησαν την τάξη (46-61), με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο, προηγούμενοι με 13 πόντους (53-66).

Ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό -χωρίς να φορτσάρει- να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στα ίδια επίπεδα, με την τρίτη περίοδο. Μάλιστα, έξι λεπτά πριν το τέλος, το δίποντο του Πρίντεζη έφερε την ομάδα του Πειραιά στο +19 (57-76). Από εκείνο το σημείο και ύστερα, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς είχαν «κλειδώσει» το ροζ φύλλο και πλέον σκέφτονταν την Κωνσταντινούπολη. Τελικά, η τρίτη νίκη των Πειραιωτών ήρθε με το τελικό 87-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-45, 53-66, 66-87

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 5 (1), Κιζ 18 (4), Αθανασούλας 11 (3), Ντίμπλερ 6 (1), Μπατής, Καββαδάς 9, Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος 5 (9 ριμπ.), Νάτζφεϊ 4 (1), Παραγυιός, Μπάρλος 5.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 15 (5 ριμπ.), Σπανούλης 16 (10ασ.), Βασιλόπουλος 3 (1), Ντόρσεϊ 6 (6 ριμπ.), Κέσελ 2, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 17 (1), Παπανικολάου 16 (3), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 2, Κατσίβελης.

πηγή:sportfm.gr