Σάββατο 5 Μαΐου 2012

Ήττα ΑΠΟΕΛ, κούπα η ΑΕΛ!!

Ήττα ΑΠΟΕΛ, κούπα η ΑΕΛ
Το πρώτο της πρωτάθλημα μετά από 44 χρόνια πανηγυρίζει από το απόγευμα του Σαββάτου (5/5) η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού μία αγωνιστική πριν το τέλος των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος, νίκησε με σκορ 1-0 την Ανόρθωση στην έδρα της και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη της Ομόνοιας με 2-1 στο ντέρμπι «αιωνίων» με τον ΑΠΟΕΛ, κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο.

Σκόρερ του «χρυσού» τέρματος για την ΑΕΛ ήταν ο Μπεμπέ, στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο ντέρμπι του ΓΣΠ, ο ΑΠΟΕΛ, στάθηκε κατώτερος των περιστάσεων και εκτός του ότι ηττήθηκε στο ντέρμπι με την «μισητή» Ομόνοια, έχασε και οριστικά τον τίτλο. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν στο 22ο λεπτό ο Αβραάμ για την Ομόνοια και ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Αΐλτον στο 40’. Τη νίκη στους «πράσινους» έδωσε ο Χριστοφή στο 80ο λεπτό της αναμέτρηση.

Πλέον η ΑΕΛ πάει αδιάφορη στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ και θα αφοσιωθεί στον τελικό Κυπέλλου με την Ομόνοια, ώστε να πετύχει το ντάμπλ τη φετινή σεζόν.