Σάββατο 5 Μαΐου 2012

Η επανάσταση των αουτσάιντερ!!

Η επανάσταση των αουτσάιντερ
Τα φαβορί έπαθαν στραπάτσο. Είτε λόγω κακοδαιμονίας, όπως οι Μπουλς που μετά τον Ρόουζ, έχασαν και τον Νοά με τραυματισμό και ηττήθηκαν με 79-74 από τους Σίξερς, είτε λόγω υπεροψίας, όπως οι Λέικερς που πιάστηκαν απροετοίμαστοι απέναντι στους Νάγκετς κι έχασαν με 99-84. Νίκη και προβάδισμα με 90-84 στην παράταση για τους Σέλτικς επί των Χοκς.

Ντένβερ Νάγκετς-Λος Άντζελες Λέικερς 99-84 (1-2)

Οι Νάγκετς είναι εδώ! Επικράτησαν 99-84 των Λέικερς και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά, που φαίνεται πως δεν θα είναι τόσο εύκολη για τους «λιμνανθρώπους». Η ομάδα του Τζορτζ Καρλ άρχισε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε με 38-14 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 68-64 στο τρίτο δωδεκάλεπτο και πίεσαν για την ανατροπή, ωστόσο το Ντένβερ δεν έχασε το προβάδισμα. Ο Τάι Λόσον με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Τζαβάλ ΜακΓκι έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με την ομάδα έχοντας 16 πόντους και 15 ριμπάουντ. Στα 48'' πριν το τέλος ο Αλ Χάρινγκτον δέχτηκε ακούσια αγκωνιά από τον Άντριου Μπάινουμ και υπέστη κάταγμα στη μύτη. Ο Κώστας Κουφός δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου για τους Νάγκετς, που φιλοξενούν το τέταρτο ματς την Κυριακή με στόχο να ισοφαρίσουν. Ο Κόμπι Μπράιαντ είχε 22 πόντους (7/23 σουτ) για τους Λέικερς, που δεν είχαν για τέταρτο συνεχές ματς στις τάξεις τους τον τιμωρημένο Μέτα Γουόρλντ Πις (Ρον Αρτέστ).

Δωδεκάλεπτα: 30-14, 55-39, 72-65, 99-84.

Νάγκετς: Λόσον 25 (7 ασίστ), ΜακΓκι 16 (15 ριμπ.), Μίλερ 13 (6 ασίστ),Γκαλινάρι 13, Φαρίντ 12 (15 ριμπ.), Αφλάλο 10, Χάρινγκτον 7, Μπρούερ 3, Μοζγκόφ (5 ριμπ.).

Λέικερς: Μπράιαντ 22 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Μπάινουμ 18 (12 ριμπ.), Γκασόλ 16 (7 ριμπ., 4 τάπες), Σέσιονς 15 (9 ριμπ., 6 ασίστ), Μπαρνς 6, Ίμπανκς 4, Μπλέικ 3, Χιλ, ΜακΡόμπερτς, Εγένγκα, Γκάουντλοκ.

Φιλαδέλφεια 76ερς-Σικάγο Μπουλς 79-74 (2-1)

Το κακό φάνηκε από την αρχή για τους Μπουλς, καθώς στο δεύτερο λεπτό του αγώνα ο Γιοακίμ Νοά γύρισε το δεξί του πόδι και τέθηκε νοκ άουτ για το υπόλοιπο του ματς, ενώ αποχώρησε από το γήπεδο με ειδική προστατευτική μπότα. Παρά την απουσία του Γάλλου σέντερ, αλλά και αυτή του Ντέρικ Ρόουζ, οι «ταύροι» προηγήθηκαν ακόμη και με 14 πόντους (67-53) στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ωστόσο οι Σίξερς με επί μέρους σκορ 28-14 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και πήραν προβάδισμα με 2-1. Ο Σπένσερ Χόους είχε 10 από τους 21 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και ηγήθηκε των γηπεδούχων, που φιλοξενούν το βράδυ της Κυριακής και το τέταρτο παιχνίδι της σειράς.

Δωδεκάλεπτα: 19-20, 40-39, 51-60, 79-74.

Σίξερς: Χόους 21 (9 ριμπ.), Χόλιντεϊ 17 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Τέρνερ 16 (9 ριμπ.), Ουίλιαμς 14, Γιανγκ 6 (11 ριμπ.), Ιγκουοντάλα 5, Μπραντ, Άλεν, Μικς.

Μπουλς: Μπούζερ 18 (10 ριμπ.), Χάμιλτον 17 (7 ασίστ, 6 ριμπ.), Νοά 12 (7 ριμπ.), Λούκας 12, Γκίμπσον 6, Ντενγκ 5 (9 ριμπ.), Ασίκ 4, Ουότσον, Κόρβερ, Μπάτλερ.

Μπόστον Σέλτικς-Ατλάντα Χοκς 90-84 στην παράταση (2-1)

Ο Ραζόν Ρόντο επέστρεψε από την τιμωρία του και με το έβδομο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του στα play offs οδήγησε τους Σέλτικς στη νίκη με 90-84 επί των Χοκς στην παράταση. Ο πλέι μέικερ των γηπεδούχων είχε 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ ο Πολ Πιρς και ο Κέβιν Γκαρνέτ πρόσθεσαν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, που είχε στις τάξεις της μετά από ένα μήνα απουσίας λόγω τραυματισμού τον Ρέι Άλεν. Ο Τζο Τζόνσον με 29 πόντους και το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση στα 83’’ πριν το τέλος του αγώνα ξεχώρισε από τα «γεράκια», που στις ήδη γνωστές απουσίες των Χόρφορντ και Πατσούλια, δεν είχαν και τον Τζος Σμιθ στο παιχνίδι αυτό. Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει ξανά στη Βοστώνη, τα ξημερώματα της Δευτέρας.

Δωδεκάλεπτα: 17-19, 40-38, 60-58, 80-80, 90-84.

Σέλτικς: Πιρς 21, Γκαρνέτ 20 (13 ριμπ.), Ρόντο 17 (14 ριμπ., 12 ασίστ, 4 κλεψ.), Άλεν 13, Μπας 8, Πιετρούς 6, Μπράντλεϊ 5, Στίσμα, Ντούλινγκ, Χόλινς.

Χοκς: Τζ. Τζόνσον 29 (8 ριμπ.), Τιγκ 23 (6 ασίστ), ΜακΓκρέιντι 12 (9 ριμπ.), Νταμπίερ 6, Γκριν 5, Κόλινς 4, Ουίλιαμς 3 (11 ριμπ.), Α. Τζόνσον 2, Πάργκο, Ραντμάνοβιτς.

πηγή: sportfm.gr