Τρίτη 12 Ιουνίου 2012

Η τρέλα που θα αποτρελάνει τον Πραντέλι!!

Το να βλέπεις δυο παίκτες σαν τον Κασάνο και τον Μπαλοτέλι στην ίδια 11άδα, στην επίθεση της Ιταλίας, είναι ένα όνειρο. Ωραίο όνειρο για κάποιους, εφιάλτης για άλλους, αλλά όνειρο. Γράφει ο Κώστας Βαϊμάκης
Η τρέλα που θα αποτρελάνει τον Πραντέλι
Διότι το «παλαβόμετρο» βαράει κόκκινο και μπορεί η έκρηξη να έρθει από κει που δεν το περιμένεις - κι όταν γίνεται η έκρηξη, το ωστικό κύμα δεν λογαριάζει αν κοντά είναι φίλοι ή εχθροί...
Αυτοί οι δυο ωραίοι τύποι, ο καθένας «ωραίος» με τον τρόπο του, μπορεί να είναι η ψυχή των πάρτυ, οι καλύτεροι άνθρωποι του κόσμου για να κάνεις παρέα, να ξέρουν 100 καντάρια μπάλα ο καθένας, να μπορούν με μια ενέργεια να αλλάξουν τη ροή ενός αγώνα και άλλα τέτοια. Αλλά η ροή ενός αγώνα δεν αλλάζει μόνο από ένα γκολ ή μια ασίστ αλλά κι από μια αποβολή: λες και την έψαχναν και οι δυο από το πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Ισπανία. Ο Κασάνο ξαφνικά αποφάσισε να κυνηγήσει ένα γύρισμα των Ισπανών στον Κασίγιας και να του ρίξει μια κλωτσιά εν ψυχρώ. Ο Μπαλοτέλι ψαχνόταν για μανούρα και κλωτσιά σε όλο το πρώτο ημίχρονο - του τη χάρισε μία ο διαιτητής, δυο, ε κάποια στιγμή του την έδειξε. Κι όμως, πώς τα φέρνει η ζωή: αν στο δεύτερο ημίχρονο δεν σταμάταγε το μυαλό του μπροστά στον Κασίγιας και δεν τον προλάβαινε ο Ράμος την ώρα που ετοιμαζόταν να σουτάρει, μπορεί ο Μπαλοτέλι να είχε ανοίξει το σκορ και να κάναμε άλλη κουβέντα. Τώρα όμως κάνουμε την κουβέντα για τον γνωστό προβληματικό τύπο, που βγήκε, έδωσε τη θέση του στον γερόλυκο Ντι Νατάλε κι εκείνος μόλις μπήκε έβαλε το γκολ.
Έναν μυστήριο τύπο, ίσως και να μπορείς να τον διαχειριστής ανάμεσα σε 11 ποδοσφαιριστές στο γήπεδο - δυο όμως, είναι σχεδόν απίθανο. Όσο και να ποντάρεις στο ταλέντο και την τρέλα τους, είναι πιθανόν η τρέλα αυτή να τρελάνει εσένα, αν είσαι ο Πραντέλι ή ο συμπαίκτης τους, που τους βλέπεις να μανουριάζουν, να κλωτσάνε χωρίς λόγο, να κινδυνεύουν να αποβληθούν και να σε αφήσουν μετά να τρέχεις παραπάνω λόγω αριθμητικού μειονεκτήματος και στην τελική να μην σου προσφέρουν και κάτι, ένα γκολ, μια μαγική ενέργεια, κάτι ξεχωριστό. Με άλλα λόγια καλό το πείραμα της πρεμιέρας και μια χαρά το 1-1 κόντρα στους Ισπανούς, αλλά κύριε Πραντέλι μας, εδώ που τα λέμε, δεν σας βλέπουμε να το ξανατολμάτε το εγχείρημα με Κασάνο - Μπαλοτέλι στην 11άδα. Αλλιώς οι «παλαβοί» στην αποστολή της Ιταλίας θα γίνουν τρεις κι εσείς θα είστε αυτός που θα σας βάλουν τον ζουρλομανδύα οι καλοί κύριοι με τα άσπρα...
ΠΗΓΗ: Sport-fm.gr