Κυριακή 26 Αυγούστου 2012

Τι είχες… Γιαν!!

Τι είχες… Γιαν
Την πρώτη της νίκη στη φετινή Ligue 1 πήρε η Ρεν, επικρατώντας με σκορ 3-2 της «μαχητικής» Μπαστιά.

Σε ρόλο… λυτρωτή για την ομάδα του Φρεντερίκ Αντονετί ήταν ο Γιαν Εμβιλά στο 84ο λεπτό.

Χάρη σε αυτογκόλ του Πριβά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ρεμς πήρε το «τρίποντο» κόντρα στη Σοσό, με τις Τρουά και Λοριάν να μένουν στο 2-2.

Στην κορυφή -προσωρινά- με τη Λιόν και στους επτά βαθμούς έφτασαν οι Βαλενσιέν και Τουλούζ, οι οποίες νίκησαν Αζαξιό (3-0) και Νανσί (1-0) αντίστοιχα.

Μία «λαμπάδα» στον Λαντρό

Μία… λαμπάδα στον Λαντρό πρέπει να ανάψει η Λιλ.

Χάρη στον έμπειρο τερματοφύλακα, οι «λιλουά» πήραν το βαθμό από τη Νις (2-2) για την τρίτη αγωνιστική της Ligue 1, μένοντας ωστόσο χωρίς νίκη για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Τα γκολ για τους «νισουά» σημείωσαν οι Πεϊτσίνοβιτς και Μποτεάκ, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Παγιέ και Σιντιμπέ.

Ο «μοιραίος» -λόγω του χαμένου πέναλτι στην Κοπεγχάγη- Παγιέ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση, στο 36ο λεπτό. Ωστόσο, η Λιλ δεν κατάφερε να διαφυλάξει το προβάδισμά της, καθώς η Νις έφερε το ματς στα ίσα στο 43’ με τον Πεϊτσίνοβιτς.

Σαν έμεινε αυτό, οι «νισουά» έκαναν την ανατροπή με τον Μποτεάκ στο 55’, αλλά η απάντηση των «λιλουά» ήταν άμεση, με τον Σιντιμπέ να κάνει το 2-2, πέντε αργότερα.

Nice 2 - 2 Lille : le compte-rendu από France3Nord-Pas-de-Calais