Κυριακή 26 Αυγούστου 2012

Τρίτωσε το καλό!!

Τρίτωσε το καλό
Την τρίτη της σερί νίκη πανηγύρισε η Σταντάρ Λιέγης, η οποία επικράτησε 3-2 της Μαλίν στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του βέλγικου πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν με τρία γκολ, αλλά στο τέλος τα… χρειάστηκαν, καθώς οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δύο τέρματα.

Οι παίκτες της Σταντάρ ήθελαν από νωρίς να δείξουν πως εκείνοι είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα να δημιουργήσουν πολλές φάσεις για γκολ. Ωστόσο, πότε ο τερματοφύλακας της Μαλίν, Ολιβιέρ Ρενάρ και πότε οι αμυντικοί, κατάφεραν να βγάλουν το πρώτο ημίχρονο χωρίς να δεχτούν κάποιο τέρμα. Αυτό, όμως άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Εκείνος που σκόραρε για την Σταντάρ Λιέγης στο 56’ ήταν ο Μπούινς.

Τα τέρματα για τους γηπεδούχους διπλασίασε στο 58’ ο Εζεκίλ, ενώ στο 65’ ο Γκονζάλεζ ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0. Οι ποδοσφαιριστές της Μαλίν όμως δεν τα παράτησαν. Έτσι, με τον Γιούνκερ στο 67’ μείωσαν τη διαφορά στα δύο γκολ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ενεβόλντσεν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.