Κυριακή 26 Αυγούστου 2012

«Αέρας» η Μπάγερν!!

«Αέρας» η Μπάγερν
Σε μία απλή τυπική διαδικασία μετέτρεψε η Μπάγερν Μονάχου την πρεμιέρα της στη φετινή Μπουντεσλίγκα, καθώς επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της νεοφώτιστης Γκρόιτερ Φιρτ με σκορ 3-0.

Τον… σεφτέ στη σεζόν για τους Βαυαρούς έκανε ο Μίλερ στο 43ο λεπτό, με τον Γερμανό μεσοεπιθετικό να σκοράρει για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις. Το 2-0 έκανε στο 59’ ο Μάντζουκιτς, με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μπάγερ, ενώ το σκορ έκλεισε ο Ρόμπεν στο 79’.

Νίκη με ανατροπή η Άιντραχτ

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 30ο λεπτό από το γκολ του Κίσινγκ, ωστόσο, η Άιντραχτ είχε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Μπάγερ Λεβερκούζεν μέσα στην έδρα της για την πρώτη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Τα γκολ της ανατροπής των γηπεδούχων σημείωσαν ο Άιγκνερ στο 57’ και ο Λάνιγκ στο 82’.

Η έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής ήταν αναμφίβολα η νίκη της Νυρεμβέργης μέσα στην έδρα του Αμβούργου με 1-0. το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπάλιτσχ στο 68ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Η Γκλάντμπαχ προερχόμενη από την ήττα στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ από τη Ντιναμό Κιέβου ήθελε τη νίκη στην πρεμιέρα του Γερμανικού πρωταθλήματος και μπορεί να δυσκολεύτηκε απέναντι στην Χόφενχαϊμ, αλλά επικράτησε τελικά με 2-1.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις η Φορτούνα Ντίσλντορφ επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Άουγκσμπουργκ, ενώ η Μάιντς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Φράιμπουργκ.

Διπλό στο τέλος για τους «Λύκους»

Μέχρι το 90ο λεπτό της αναμέτρησης της Στουτγάρδης με την Βόλσφμπουργκ η ισοπαλία έδειχνε ότι θα άφηνε ικανοποιημένους όλους στην πρεμιέρα τους στη Μπουντεσλίγκα.

Όλους;

Ο Ντοστ των φιλοξενούμενων είχε αντίθετη άποψη από τους υπόλοιπους και με το τέρμα που πέτυχε στις καθυστερήσεις του αγώνα, έδωσε την εκτός έδρας νίκη στους «λύκους» με 1-0, αφήνοντας τη γηπεδούχο Στουτγάρδη να αναρωτιέται τι πήγε στραβά στο τέλος.