Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

Και τελικά... ισοπαλία!!

Και τελικά... ισοπαλία
Στο… παρά πέντε κατάφερε η Άλκμααρ να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Βάλβαϊκ (3-3) στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες της Άλκμααρ μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ανοίγοντας τον σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό με τον Ελμ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων δεν άργησε να έρθει, αφού 11 λεπτά αργότερα (16’) έκαναν το 1-1 με τον Σεβαλιέ.

Πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 30λεπτου ο Άλτιντορ έκανε το 2-1 (24’). Η χαρά των γηπεδούχων διήρκησε μόνο τρία λεπτά, πριν ο Φαν Μόσελβελντ κάνει το 2-2 και στείλει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Οι ποδοσφαιριστές της Βάλβαϊκ μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας το 3-2 με τον Ντροστ στο 47. Το τελικό 3-3 διαμόρφωσε ο Μαχέρ στο 86’.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Άλκμααρ έφτασε τους 9 βαθμούς, όσους απέχει από την πρωτοπόρο Τβέντε, ενώ στους 10 έφτασε η Βααλβάικ.