Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

«Φωνές» για εύνοια της Μπαρτσελόνα!! (video)

«Φωνές» για εύνοια της Μπαρτσελόνα (video)
Μία ακόμη νίκη της Μπαρτσελόνα συνοδεύτηκε από αμφισβήτηση… Η νίκη επί της Σεβίλλης με 3-2 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» προκάλεσε συζήτηση για τρεις φάσεις και οι κατηγορίες για εύνοια των Καταλανών από τη διαιτησία συνεχίζονται.

Η πρώτη φάση αφορά το 68ο λεπτό, όταν ένα σκληρό φάουλ του Σέρχιο Μπουσκέτς στον Σισίνιο τιμωρήθηκε με απλή κίτρινη κάρτα, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Γκάρι Μέντελ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για κουτουλιά στον Σεσκ Φάμπρεγας. Δείτε τις φάσεις:

Η τρίτη φάση που σήκωσε θύελλα αντιδράσεων είναι αυτή από την οποία προέρχεται το δεύτερο γκολ της «Μπάρτσα» στο 89ο λεπτό. Ο Τιάγκο Αλκάνταρα φαίνεται να παίρνει την μπάλα με το χέρι-και μάλιστα ακριβώς δίπλα στον διαιτητή (βλ. φωτο)-προτού στην εξέλιξη της φάσης ο Σεσκ Φάμπρεγκας «γράψει» το 2-2.