Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

Ο Νόμος του ισχυρού!!

Γι’ αυτό είναι η Μπαρτσελόνα!
Η κορυφή της Primera Division παραμένει «μπαλουγκράνα», αν και χρειάστηκε πολύς κόπος και ιδρώτας να συμβεί αυτό. Αν και μετά από 48 λεπτά αγώνα βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά από τη Σεβίλλη, η Μπαρτσελόνα είχε τον Φάμπρεγας να… ντύνεται Μέσι και να σκοράει δις και στις καθυστερήσεις –όταν άλλοι θα άρχιζαν τις γιόμες- την ποιότητα και την ψυχραιμία με «1-2» μέσα στην περιοχή να φτάσει με τον Βίγια σε μια φοβερή ανατροπή και να νικήσει 3-2!

Για την Σεβίλλη όλα έμοιαζαν ιδανικά. Η ομάδα της Ανδαλουσίας κατάφερε να προηγηθεί με τον Τροχόφσκι (είχε βρει δίχτυα και εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης) στο 26’, ενώ στο 48 ο Νεγρέδο με το 80ό του γκολ συνολικά στο ισπανικό πρωτάθλημα (και πρώτο απέναντι στους Καταλανούς) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Κάπου εκεί η Μπαρτσελόνα που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε υποπέσει σε κανένα φάουλ, έβαλε πάθος και… μαγεία στο παιχνίδι της  και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σεσκ Φάμπρεγας έφερε τα πάνω κάτω. Ο χαρισματικός μέσος μείωσε στο 52’ με φανταστικό σουτ και είκοσι λεπτά αργότερα κέρδισε την αποβολή του Μεντελ (πέφτοντας σαν "ηθοποιός"), η οποία –με δεδομένη την… κλίση που είχε πάρει το γήπεδο- αποδείχτηκε καθοριστική και αφού τα "σπόρια" πήγαιναν όλα στην Μπαρτσελόνα. Ο ίδιος ο πρώην παίκτης της Άρσεναλ, μετά από καταπληκτική κάθετη του Μέσι (και αφού είχε προηγηθεί καθαρό χέρι παίχτη της Μπαρτσελόνα) , ισοφάρισε στο 89’ και στις καθυστερήσεις -ως από μηχανής θεός- ο Βίγια ήρθε από τον πάγκο να διαμορφώσει το τελικό 3-2. Ένα αποτέλεσμα με το οποίο η Μπαρτσα έφτασε στο «έξι στα έξι» και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος και επιβεβαιώθηκε ο "νόμος του ισχυρού".

Sevilla 2-3 Barcelona από goalsarena2012-3