Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2012

«Μπαμ» στο Βίγκο!!

«Μπαμ» στο Βίγκο
Με μια έκπληξη άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, αφού στο Βίγκο η Θέλτα κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 2-0 της Σεβίλλης. Σοβαρά παράπονα έχουν οι φιλοξενούμενοι για τη διαιτησία με αποκορύφωμα το πέναλτι από το οποίο προήλθε το πρώτο γκολ.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο δίχως γκολ, η Θέλτα μπόρεσε στην επανάληψη να εκμεταλλευτεί τη δύναμη της έδρας της και να φτάσει στην τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα, αφού μέσα στο «σπίτι» της έχει ηττηθεί μόνο από τη Μάλαγα στην πρεμιέρα.

Για να καμφθεί όμως η αντίσταση της Σεβίλλης χρειάστηκε μια αμφιλεγόμενη απόφαση του διαιτητή της αναμέτρησης που είδε χέρι σε προσπάθεια του Μαντούρο και υπέδειξε πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Άσπας με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Το τελικό 2-0, που επιτρέπει στη Θέλτα να φτάσει στους 9 βαθμούς διαμόρφωσε στο 85’ με κεφαλιά ο Ντε Λούκας.