Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2012

Σεφτέ η Μάλαγα!!

Σεφτέ η Μάλαγα
Την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague πέτυχε η Ουνικάχα Μάλαγα, επικρατώντας εκτός έδρας της Πρόκομ με 77-75 για την δεύτερη αγωνιστική του Β’ ομίλου της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Ρέπεσα, οι οποίοι είχαν στο μεγαλύτερο διάστημα τον έλεγχο του παιχνιδιού, πήραν σπουδαίο διπλό στην Πολωνία έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τόσο τον Ουίλιαμς, όσο και τους Ουρτασούν και Ντράγκιτς.

Κοζάρεκ και Ρόμπινσον ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους.

Οι Ισπανοί είχαν το προβάδισμα με κάποιες εναλλαγές από το ξεκίνημα του ματς και κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα έξι πόντων (39-45).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Κεμζούρα πίεσε μειώνοντας ακόμα και στον πόντο (47-48), χωρίς όμως να μπορέσει να πάρει κεφάλι στο σκορ. Αυτό το κατάφερε περίπου τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος. Όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση καθώς με τρίποντο του Ουρτασούν πέρασαν και πάλι μπροστά με 72-73, ενώ οι βολές του Κάλογουεϊ έκαναν το 72-77. Το γκολ φάουλ του Μπλασινγκέιμ διαμόρφωσε το τελικό 75-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 39-45, 59-63, 75-77

Πρόκομ (Κεμζούρα): Ρόμπινσον 14 (6 ριμπάουντ), Πάμουλα, Σνιεγκ, Βίτκα 9 (3), Μπλασκινγκέιμ 8 (7 ασίστ), Άκερ 3 (1), Μαχάλμπασιτς 6, Πόνιτκα 8 (2), Κοζάρεκ 16 (8 ασίστ). Χριτσάνιουκ 11 (7 ριμπάουντ)

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 8 (6 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 18 (5), Λίμα, Ουρτασούν 14 (3), Κάλογουεϊ 8 (2), Πέροβιτς, Γκιστ 8, Βάθκεθ 4, Χιμένεθ 3, Ζόριτς 4 (5 κοψίματα), Ντράγκιτς 10