Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2012

Brasileiro: «Διακοσάρης» ο Νεϊμάρ! (videos)

Συμπλήρωσε 200 συμμετοχές ο Νεϊμάρ με τη Σάντος και πέτυχε ένα ακόμα απίθανο γκολ στο 2-2 εναντίον της Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία δεν μπόρεσε να πλησιάσει την κορυφή του Brasileiro.
Στο δέκατο λεπτό ο νεαρός στράικερ… ρεζίλεψε την αντίπαλη άμυνα με διαδοχικές περίτεχνες ενέργειες και σημείωσε το 2-0. Στο 19ο… δευτερόλεπτο της αναμέτρησης ο Εζέκιελ Μιράγες είχε ανοίξει το σκορ για τους «σαντάστικο» με το ταχύτερο γκολ της διοργάνωσης! Το 2-0, όμως, δεν αποδείχθηκε αρκετό, αφού οι Μπερνάρντ και Ζο βρήκαν δίχτυα στο 17ο και στο 26ο λεπτό, αντίστοιχα, και ισοφάρισαν για την ομάδα του Ροναλντίνιο , ο οποίος αναγνώρισε με... αγκαλιά την αξία του Νεϊμάρ.
Η Φλουμινένσε παραχώρησε ισοπαλία με το ίδιο σκορ (2-2) στην Γκρέμιο, οπότε διατήρησε πλεονέκτημα εννέα βαθμών στην «κούρσα» του τίτλου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Ελάνο στο 54ο λεπτό. Ακολούθησαν οι Τιάγκο Νέβες και Ραφαέλ Σόμπις στο 57ο και στο 61ο, αντίστοιχα, οπότε οι πρωτοπόροι πραγματοποίησαν την ανατροπή. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 85ο λεπτό με τέρμα του 38χρονου Ζε Ρομπέρτο. Μάλιστα οι «ιμόρταλ» είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 64ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Μαρτσέλο Μορένο 43 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του σαν αλλαγή.
Μεγάλη νίκη με 1-0 πήρε η Παλμέιρας στην έδρα της Μπαϊα και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Πάντως το γκολ του Κάρλος στο 19ο λεπτό δεν στάθηκε αρκετό, ώστε οι «βερντάο» να ξεφύγουν από την «καυτή» τετράδα. Αντίθετα απαιτούνται πολλά ακόμα «τρίποντα».
Σπουδαίο «διπλό» πήρε και η Φιγκουιρένσε με το 3-2 επί της Ιντερνσιονάλ. Έτσι πλησίασε της «σωτήριες» θέσεις της βαθμολογίας. Δύο γκολ πέτυχε ο 24χρονος Αλοϊσιο, το πρώτο στο 24ο λεπτό και το δεύτερο στις καθυστερήσεις με κεφαλιά, ενώ ο Ρόνι είχε ισοφαρίσει σε 2-2 στο 87ο λεπτό. Μεσολάβησαν οι Νταγκομπέρτο και Ραφαέλ Μούρα στο 38ο και στο 69ο λεπτό, αντίστοιχα, αλλά η Ιντερνασιονάλ γνώρισε απρόσμενη εντός έδρας ήττα.
Συνέχισε την ανοδική της πορεία η Κοριτίμπα κερδίζοντας με 2-1 τη Ναούτικο. Πλέον είναι στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Η τέταρτη σερί νίκη «σφραγίστηκε» με αυτογκόλ του Αλεμάο στο 4ο λεπτό και του τέρμα του Ντέιβιντ στο 39ο. Στις καθυστερήσεις μείωσε σε 2-1 ο Κιέζα.
Ακόμα, η Κρουζέιρο κατέβαλε με 2-0 τη μισητή, για τους οπαδούς της, Κορίνθιανς. Με τα γκολ των Ραμόν και Αλεχάντρο Μαρτινούτσιο στο 22ο και στο 59ο λεπτό, αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι πλησίασαν την τετράδα που οδηγεί στο Κόπα Λιμπερταδόρες.
Τέλος, η Πορτουγκέζα και η Φλαμένγκο έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες για τα νίκη, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από την τελευταία τετράδα.