Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2012

ΠΑΟΚ… 4!!

ΠΑΟΚ… 4
Την τέταρτή του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών πέτυχε τη Δευτέρα ο ΠΑΟΚ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε στην έδρα του του Κολοσσού με 68-63 στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι Θεσσαλονικείς δυσκολεύτηκαν απέναντι στο μαχητικό συγκρότημα του Μηνά Γκέκου που δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Ωστόσο έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα και τους 10 βαθμούς, όσους έχουν και οι Παναθηναϊκός και ΑΓΟΡ.

Αλάνθαστοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών οι γηπεδούχοι, από όπου και είχαν 20/20!

Χαριτόπουλος και Χαραλαμπίδης ξεχώρισαν για τους νικητές. Ο Χάτεν για τους φιλοξενούμενους.

Τραυματίας αποχώρησε στα μέσα της δεύτερης περιόδου ο Νίκος Καλλές. Ο 25χρονος ψηλός του ΠΑΟΚ παρακολούθησε το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης με τον Κολοσσό με πολιτικά. Η κατάσταση του αναμένεται να εκτιμηθεί αύριο όταν και θα υποβληθεί στις απαραίτητες εξετάσεις.

Απόλυτη ισορροπία σχεδόν σε όλα για ΠΑΟΚ και Κολοσσό στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν σε κάθε ευκαιρία την υπεροχή τους κοντά στο καλάθι με την παρουσία του Λάζαρου Παπαδόπουλου και του «θαλασσί» να εμφανίζουν πλουραλισμό και να κοντράρουν τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου. Τελικά οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ξεφύγουν με πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό (20-15), στην εκπνοή όμως με το καλάθι του Κουμπούρα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 20-17.

Οι παίκτες του Μηνά Γκέκου μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και με ένα 5-0 πέρασαν και πάλι μπροστά (20-22). Το γκολ φάουλ του Χαριτόπουλου σήμανε την αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ ο οποίος με δικό του σερί 11-0 όχι μόνο ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ αλλά και προβάδισμα εννέα πόντων (31-22). Το τάιμ άουτ που κάλεσε βλέποντας το +9 ο τεχνικός του Κολοσσού, είχε αποτέλεσμα καθώς οι παίκτες του επέστρεψαν με φόρα στο παρκέ ροκανίζοντας τη διαφορά (31-27). Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να ξαναχτίσουν διαφορά αρχικά οκτώ πόντων (38-30) και στη συνέχεια διψήφια καθώς ο κόουτς των «θαλασσί» χρεώθηκε με τεχνική ποινή δίνοντας την δυνατότητα στο Χαραλαμπίδη με βολές να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 11 πόντων (44-33).

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Χάρις στην άμυνα του που κράτησε για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι τον ΠΑΟΚ (είχε μόνο δύο πόντους από βολές του Τσαϊρέλη) έτρεξε επιμέρους 8-2 μειώνοντας σε 46-41. Το τάιμ άουτ όμως που κάλεσε ο Σούλης Μαρκόπουλος επανέφερε προσωρινά τους παίκτες του οι οποίοι με μικρό σερί βρέθηκαν στο +10 (51-41). Οι «θαλασσί» δεν ήταν έτοιμοι όμως να το βάλουν κάτω και με νέο 9-2 μείωσαν σε 53-50, με τον ΜακΓκράθ να διαμορφώνει με καλάθι και φάουλ το 56-50 με την ολοκλήρωση των 30’.

Τα περισσότερα από τέσσερα λεπτά που έμεινε άποντος ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο έδωσαν την ευκαιρία στον Κολοσσό να μειώσει στον πόντο, 56-55 και στη συνέχεια να ισοφαρίσει σε 58-58. Παπαδόπουλος και ΜακΓκράθ έδωσαν ανάσες για τους γηπεδούχους με τα καλάθια τους (62-58) την ίδια στιγμή που η ομάδα του Γκέκου δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με +6 (64-58). Ο Ντέντι με τρίποντο μείωσε όμως σε 64-61, αλλά το λέι απ του Χάτσερ και οι εύστοχες βολές του «κλείδωσαν» τη νίκη για τον «Δικέφαλο του Βορρά» (68-61). Το μόνο που μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Καλαμπόκη σε 68-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-33, 56-50, 68-63

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 6 (7 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Χαραλαμπίδης 13 (1), ΜακΓκράθ 14 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 4, Δέδας 6, Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νικολόπουλος, Καλλές, Χαριτόπουλος 12 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Κολοσσός (Γκέκος): Γεωργαλλής, Κουμπούρας 10 (2), Χάτεν 12 (1), Βουγιούκας 2, Αυγενικός, Καλαμπόκης 13 (1), Ντέντι 5 (1), Κουκουλάς, Ντόλαρντ 4, Λάνγκφορντ 6 (6 ριμπάουντ), Τσαλδάρης 11 (3), Δανάς