Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

«Βασιλική» πρωτιά και… μοναξιά!!

«Βασιλική» πρωτιά και… μοναξιά
Μόνη πρώτη στην κορυφή του Α’ ομίλου της Ευρωλίγκας έμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης μετά το εντυπωσιακό 104-81 επί της Χίμκι.

Η ρωσική ομάδα έμεινε στο ματς για ένα ημίχρονο, λόγω της καλής της περιφέρειας, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο η «βασίλισσα» πάτησε το… γκάζι, όπου με τον Φερνάντεθ να πετυχαίνει 23 πόντους και τον Μίροτιτς να προσθέτει άλλους 17, έφτασε την πέμπτη της φετινή νίκη.

Πριν το τζάμπολ το φαβορί ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο όταν το ματς ξεκίνησε, η Χίμκι έδειξε πως δεν… ισχύει κάτι τέτοιο. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει ένα μικρό προβάδισμα (10-7) στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η ευστοχία των παικτών του Ρίμας Κουρτινάιτις, τους έδωσε το δικαίωμα να πάνε, στη συνέχεια, ακόμα και στο +7 (16-23). Όμως, η «βασίλισσα» συνήλθε λίγο πριν το τέλος της περιόδου, όπου με ένα σερί 5-0, διαμόρφωσε το 21-23. Η… εκνευριστική ευστοχία της Χίμκι από την περιφέρεια –και πιο πολύ του Μόνια- συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να διατηρεί το προβάδισμα της (39-43). Αλλά, η ισπανική ομάδα «χτύπησε» μέσα από τη ρακέτα και με τους Ρέγες και Σλότερ να είναι σχεδόν αλάνθαστοι από τη γραμμή των βολών, έστειλαν τη Ρεάλ στα αποδυτήρια προηγούμενη 46-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ αποφάσισε να… κόψει τα «αστειάκια». Ο Ρούντι είχε μπει για τα καλά στο παιχνίδι και με τη βοήθεια του Μίροτιτς, το 47-45 έγινε 59-53. Σε εκείνο το σημείο, η Χίμκι έδειχνε να ξεμένει από λύσεις, με τη «βασίλισσα» να κάνει ένα σερί 6-0 και να εκτοξεύει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (65-53). Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είχαν βρει ρυθμό για τα καλά, με τους Ρώσους απλά να παρακολουθούν και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να διαμορφώνεται στο 79-64. Το ίδιο δυνατά μπήκαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ρεάλ και το μόνο που τους απασχολούσε ήταν η 100άρα… Αυτή έγινε με το τελικό 104-81 και έτσι η «βασίλισσα» έμεινε μόνη πρώτη στον Α’ όμιλο της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 46-45, 79-64, 104-81.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 4, Φερνάντεθ 23(3), Πότσιους 8(1), Σουάρεθ, Ρέγες 10, Μίροτιτς 17, Ροντρίγκεθ 3(1), Χετσχέιμερ 2, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 14(2), Γιουλ 14(2), Σλότερ 7.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Όγκοστιν 4, Φριτζόν 17(2), Κόπονεν 5(1), Βίαλτσεβ 2, Λόντσαρ 9, Ρίβερς 5(1), Μόνια 19(5), Χβοστόβ, Ζουκανένκο 2, Πλάνινιτς 15, Ντέιβις 3, Νίλσεν.