Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

«Κυανέρυθρη» απόδραση!!

«Κυανέρυθρη» απόδραση
Ο Πανιώνιος πέρασε διά πυρρός και σιδήρου από τα Ιλίσια, επικρατώντας 75-69 του Ηλυσιακού για την 7η αγωνιστική και επέστρεψε στις νίκες στην Α1, στο ντεμπούτο το Γιάννη Σφαιρόπουλου στην τεχνική ηγεσία. Κορυφαίοι για τους νικητές έπειτα από παιχνίδι με συνεχής εναλλαγές στο σκορ οι Μπούκερ, Πέιν, Παππάς και Γιάνκοβιτς. Από τους γηπεδούχους που είχαν για πρώτη φορά τον Γιώργο Ζευγώλη στον πάγκο, ξεχώρισαν Χάμπτον και Τζόουνς. Ρέκορντμαν συμμετοχών στην Α1 έγινε ο Νίκος Χατζής, που έφτασε τις 510 και ξεπέρασε τον Νίκο Μπουντούρη.

Με «σφικτή» άμυνα και όπλο τον αιφνιδιασμό ο Ηλυσιακός προηγήθηκε 8-2 στο 4΄. Ο Πανιώνιος ισορρόπησε, βρήκε λύσεις με Μίλμπουρν και Γκιμπς και ισοφάρισε 12-12 (8΄). Οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι και δημιουργούσαν καλύτερα, αλλά το ατομικό ταλέντο των παικτών του Σφαιρόπουλου, έφερε τους «κυανέρυθρους» μπροστά στο δεκάλεπτο με 17-16. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Ζευγώλη έκαναν λάθη, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι από μακρινή απόσταση, κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ και με πρωταγωνιστή τον Μπούκερ που δεν είχε αντίπαλο κάτω από το καλάθι, προηγήθηκαν 26-21 στο 14΄. Ακολούθησε ένα επί μέρους 14-5 για τους γηπεδούχους -ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 80% στα δίποντα-, με καλάθια των Σκοτ, Χάμπτον και Αποστολίδη για το 35-31, δυόμισι λεπτά πριν την ανάπαυλα. Το +4 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος (40-36), χάρη σε καλάθι του θετικότατου Τζόουνς.

«Ζεστός» μπήκε ο Ηλυσιακός και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, 47-38 στο 24΄ Με πόντους από το transition, καλή άμυνα και τον Χάμπτον σε εξαιρετική μέρα επιθετικά η διαφορά έφτασε και στο +10 (54-44 στο 28΄). Ο Πανιώνιος σκόραρε μόνο με βολές καθώς ο Μπούκερ «σίγησε», αλλά με συνεχόμενα κλεψίματα και αιφνιδιασμούς και επί μέρους 10-2, κατάφερε να μειώσει σε 56-54 (30’). Η άνοδος των Παππά-Πείν βοηθούσε στο έπακρο για να κάνει την αντεπίθεσή της η ομάδα του Σφαιρόπουλου, που πέρασε μπροστά 65-61, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το ματς ήταν στη…κόψη του ξυραφιού στα τελευταία λεπτά (67-69, 1΄ 24΄΄ πριν το τέλος), αλλά ο Ηλυσιακός έχανε τη μία βολή μετά την άλλη (12/22), χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες να περάσει μπροστά. Ο Παππάς με δύο πόντους από τη γραμμή έκανε το 71-67, οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε τρίποντο με τον Σκοτ και έτσι η ομάδα της Νέας Σμύρνης πέτυχε δύσκολα την επιστροφή στις νίκες.

Δεκάλεπτα: 16-17, 40-36, 56-54, 69-75.

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Παππάς, Καυκής 1, Αράπης 4, Χάμπτον 21 (1), Αποστολίδης 8, Χατζής 2, Σπανός 4, Δορκοφίκης 7, Αντωνάκης, Σκοτ 11 (1), Τζόουνς 11, Παραγυός.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 5, Πέιν 10, Μοτσενίγκος, Αθηναίου, Γκιμπς 7 (1), Μίμπουρν 3 (1), Αθανασούλας 1, Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 7, Παππάς 15 (2), Ντραγκίσεβιτς 1, Μπούκερ 21.

Διαιτητές: Ιωάννης Φούφης, Αλέξανδρος Ψαριανός, Κωνσταντίνος Ξενικάκης
Γήπεδο: Κλειστό Ιλισίων