Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

Προ-κρίθηκε στο δεύτερο!!

Προ-κρίθηκε στο δεύτερο
Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπεσίκτας επικράτησε με σκορ 83-72 της Μπάμπεργκ, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και εξασφάλισε την πρόκριση στο TOP 16.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας ήταν ανταγωνιστικοί μόνο για 20 λεπτά, ωστόσο η τουρκική ομάδα είχε σε μεγάλη μέρα τους Τζέρελς και Κρίστοφερ, παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο.

Ντέρμπι για γερά… νευρά ήταν το ματς από το τζάμπολ. Μπεσίκτας και Μπάμπεργκ πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τους Γερμανούς απλά να παίρνουν μία μικρή διαφορά τριών πόντων (11-14), αλλά τους γηπεδούχους να την καλύπτουν και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 18-18. Όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Φλέμινγκ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά, καθώς με ένα σερί 4-0 έκανε το 18-22. Η τουρκική ομάδα δεν φαινόταν πως μπορούσε να αντιδράσει, με την Μπάμπεργκ να φτάνει ακόμα και στο +10 (27-37), με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 36-42.

Ό,τι έκανε η Μπάμπεργκ στο δεύτερο δεκάλεπτο, το έκανε η Μπεσίκτας στο τρίτο. Οι γηπεδούχοι ροκάνιζαν συνεχώς τη διαφορά, ενώ περίπου τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου έκαναν ένα σερί 8-0 μέχρι το τέλος, με το 54-54 να γίνεται 62-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν να μπορούν να γυρίσουν το ματς, με τους πρωταθλητές Τουρκίας -και τον Τζέρελς να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ- να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 83-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-42, 62-54, 83-72.