Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

«Έκλεψε» βαθμό στο τελευταίο λεπτό!!

«Έκλεψε» βαθμό στο τελευταίο λεπτό
Με ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η Γκιμαράες «έκλεψε» έναν βαθμό (2-2) μέσα στην έδρα της Μπέιρα Μαρ. Η ομάδα του Αντόνιο Ρεγάλα προηγούταν από το 77’, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με το γκολ του Μπαλντέ στο 95’ να ισοφαρίσουν το ματς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα και έδωσαν ελπίδες στους οπαδούς του ότι θα καταφέρουν να ξεκολλήσουν από τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Ωστόσο, η Βιτόρια έκανε το 1-1 μετά από δεκαεπτά λεπτά. Κάπως έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο χωρίς άλλη μεγάλη φάση.

Στο β’ μέρος, και συγκεκριμένα, το 63’ της αναμέτρησης ο Ντάγκλας (τερματοφύλακας της Γκιμαράες) έκανε μία μεγάλη απόκρουση σουτ του Μπατίνια. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν απόδοση και στο 77’ πήραν κεφάλι στο παιχνίδι με τέρμα του Καμαρά.

Μετά οι παίκτες της Γκιμαράες πήραν τα πάνω τους και σε μία φάση ο Ρουί Ρέγκο είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει στα καρέ τους την Μπέιρα Μαρ μετά από εξαιρετική ενέργεια του Άντι, ο οποίος συνεργάστηκε με τον Φρέιρε (σκόραρε) και με το τέρμα του Μπαλντέ πήραν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.