Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2013

Αφού έχει Ζλάταν!!

Την πρώτη της νίκη στο «Σαμπάν Ντελμά», ύστερα από το 2005, πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας 1-0 της Μπορντό, στο ματς που ολοκλήρωσε την 21η αγωνιστική της Ligue 1.

Αφού έχει Ζλάταν!
Στην κορυφή της Ligue 1 μαζί με τη Λιόν συγκατοικεί η Παρί Ζεν Ζερμέν, καθώς υποχρέωσε την Μπορντό στην πρώτης της φετινή εντός έδρας ήττα με σκορ 1-0, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 21η αγωνιστική. Ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος του ματς ήταν ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο 43ο λεπτό, ο οποίος έδωσε στους πρωτευουσιάνους το πρώτο τους «τρίποντο» στο «Σαμπάν Ντελμά», ύστερα από το 2005.

Η γκέλα της Λιόν με την Εβιάν έδωσε έξτρα κίνητρο στους παίκτες της Παρί Σεν Ζερμέν, καθώς σε περίπτωση νίκης επί της Μπορντό θα συγκατοικούσαν στην κορυφή με τους «λιονέ». Ωστόσο, οι πρωτευουσιάνοι κάθε άλλο παρά εύκολο έργο είχαν στο «Σαμπάν Ντελμά» με τους Γιρονδίνους να ήταν η μοναδική αήττητη ομάδα στην έδρα της.

Η Μπορντό ξεκίνησε καλύτερα το ματς, έχοντας την κατοχή και τις ευκαιρίες. Ωστόσο, δεν κατάφερε να σκοράρει, με αποτέλεσμα να την… τιμωρήσει ο «συνήθης ύποπτος» Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο 43ο λεπτό. Οι Γιρονδίνοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά μία ο Σιριγκού, μία η αστοχία, έδωσαν στην Παρί το πρώτο της «διπλό» στο «Σαμπάν Ντελμά», μετά το 2005. Αυτό ήταν το 19ο τέρμα του Σουηδού επιθετικού στο γαλλικό πρωτάθλημα σε 18 συμμετοχές!

Μάλιστα, κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης τραυματίστηκε στον τετρακέφαλο του δεξιού του ποδιού ο πρώτος διαιτητής, Στεφάν Λανουά, με τον τέταρτο, Μπενουά Μπαστιέν να τον αντικαθιστά.