Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2013

Οι Νάγκετς φρέναραν τους Θάντερ!!

Με τον Μπρούερ να σημειώνει 26 πόντους και τον Κώστα Κουφό να κάνει νταμπλ-νταμπλ οι Νάγκετς επικράτησαν στην παράταση 121-118 των Θάντερ, υποχρεώνοντας τους σε ήττα μετά από έξι σερί νίκες

Οι Νάγκετς φρέναραν τους Θάντερ
Οι Νάγκετς είχαν μια εύκολη επικράτηση στα χέρια τους, 2: 50 πριν το τέλος του αγώνα αφού είχαν προβάδισμα με 107-96. Με ένα επιμέρους 13-2 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ουέστμπρουκ 22’’ πριν το τέλος, το ματς οδηγήθηκε σε παράταση (109-109).

Οι Νάγκετς στην παράταση, πήραν κρίσιμο προβάδισμα με λέι-άπ του Φαρίντ 46’’ πριν το τέλος με 117-116. Ο Κόλισον έκανε λάθος και ο Αντρέ Μίλερ έκανε το 119-116, πέντε δεύτερα πριν το τέλος. Ο Ντουράντ μείωσε σε 119-118, ο Τσάντλερ διαμόρφωσε το τελικό 121-118, αφού Ντουράντ και Ουέστμπρουκ εκτέλεσαν από ένα τρίποντο, αλλά δεν μπόρεσαν να στείλουν το ματς σε δεύτερη παράταση.

Ο Κώστας Κουφός έκανε τρομερή εμφάνιση με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, τρία λάθη και ένα κλέψιμο σε 20:31 συμμετοχής, αλλά αποβλήθηκε με 6ο φάουλ, 5:30 πριν το τέλος του αγώνα. Καλύτερος για τους νικητές ο Μπρούερ με 26 πόντους, δεν έφτασαν στους Θάντερ οι 37 του Ντουράντ και οι 36 του Ουέστμπρουκ για να πάρουν 7η σερί νίκη.

Νάγκετς: Λόσον 11, Ιγκουαντάλα 9, Γκαλινάρι 18, Φαρίντ 16 (10ριμπ), Κουφός 10 (11ριμπ), Μπρούερ 26, Μίλερ 11, ΜακΓκί 8, Τσάντλερ 12, Μοζγκόφ

Θάντερ: Ουέστμπρουκ 36 (8ριμπ, 9 ασίστ, 7 λάθη), Ιμπάκα 16, Ντουράντ 37, Σεφολόσα 4, Πέρκινς 7, Μάρτιν 18, Κόλισον, Τζάκσον, Θαμπίτ, Λίγγινς