Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2013

Εφιάλτης…!

Τα κάστρα πέφτουν από μέσα κι αυτό το κατάλαβαν καλά οι παίκτες της Στόουκ που γνώρισαν μετά από ένα χρόνο εντός έδρας ήττα (0-4) από την Τσέλσι με έναν δικό τους άνθρωπο να σημειώνει τα δύο αυτογκόλ!

Εφιάλτης…
Η Στόουκ δεν είχε γνωρίσει ήττα στο γήπεδό της μετά από τις 4/2/2012 όταν έχασε από τη Σάντερλαντ αλλά είδε το εντυπωσιακό σερί της να φτάνει στο τέλος του στο ματς κόντρα στην Τσέλσι για την 22η αγωνιστική της Premier League.

Για να συμβεί αυτό όμως, χρειάστηκε να δει ένα δικό της ποδοσφαιριστή να περνά ένα από τα χειρότερα απογεύματα της καριέρας του. Ο Γουόλτερς είδε την μπάλα όχι μία, αλλά δύο φορές να καταλήγει από δικές του προσπάθειες να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας έτσι πολύ πιο απλό το έργο των «μπλε». Μάλιστα η καταστροφική βραδιά για τον επιθετικό της Στόουκ ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις όταν σε εκτέλεση πέναλτι έστειλε την μπάλα σε… τροχιά γύρω από τη γη!

Ένα τέρμα του Λαμπαρντ με πέναλτι στο 65’ κι ένα ακόμη του Αζάρ επτά λεπτά αργότερα διαμόρφωσαν το τελικό 4-0 στο ματς στο οποίο επανεμφανίσθηκε μετά από απουσία δύο μηνών ο Τέρι.

Το παιχνίδι με την πλέον συγκλονιστική εξέλιξη αναμφισβήτητα ήταν εκείνο μεταξύ Ρέντινγκ και Γουέστ Μπρομ, όπου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 2-0 (19’, 69’ Λουκάκου) και νόμισαν πως θα έφευγαν με τη νίκη, όμως στα τελευταία οκτώ λεπτά έγιναν οι αρνητικοί πρωταγωνιστές μιας απίστευτης ανατροπής. Στο 82’ ο Κεμπε, έξι λεπτά αργότερα ο Λε Φοντρ με πέναλτι και στις καθυστερήσεις ο Πογκρέμπνιακ έφεραν τα πάνω-κάτω και οδήγησαν τους γηπεδούχους στο 3-2.

Στο ματς με το ελληνικό ενδιαφέρον (ελέω Καραγκούνη) η γκολάρα του «Τυπάρα» δεν αποδείχθηκε αρκετή για να δώσει τους τρεις βαθμούς της νίκης στη Φούλαμ αφού η Γουΐγκαν απάντησε στο 71’ με τον Ντι Σάντο, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 1-1.