Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2013

«Πετάει» κι ανεβαίνει…!

Την εντυπωσιακή του πορεία στην φετινή Α1 μπάσκετ συνέχισε ο Ίκαρος Καλλιθέας, αφού επικράτησε και του Πανελευσινιακού με σκορ 85-78 για την 12η αγωνιστική και «βλέπει» τετράδα!

«Πετάει» κι ανεβαίνει…
Σε ένα άκρως επιθετικό παιχνίδι, ο Ίκαρος Καλλιθέας επικράτησε με 85-78 του Πανελευσινιακού και πήρε ακόμα δύο βαθμούς στην εντυπωσιακή φετινή του πορεία.

Στο κλειστό της Γλυφάδας, η ομάδα της Καλλιθέας ήταν εξαιρετική έξω από τα 6,75 με 10/21 και με τους Φαγέ, Πάντιτς να κάνουν ό, τι θέλουν, έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Από τους ηττημένους, η... Αγία Τριάδα των Κυριακόπουλου, Λιακόπουλου και Γκίμπσον δεν ήταν αρκετή για να αποφευχθεί η ήττα.

«Ζεστά» μπήκαν και οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, με την επίθεση να παίρνει από νωρίς «φωτιά» και τις άμυνες να έχουν πάει… περίπατο. Ο Φαγέ για τον Ίκαρο Καλλιθέας το ‘χε πάρει προσωπικά και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του στο 5’ με 11-5. Η συνέχεια επιφύλασσε καλάθια εκατέρωθεν για το 21-18 στο 10’.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με σερί 8-2 έκαναν γρήγορα-γρήγορα το 29-22. Η διαφορά έφτασε και σε διψήφια νούμερα (37-26) στο 17’, ωστόσο συνεχόμενα καλάθια από τους Λιακόπουλο και Κυριακόπουλο για τον Πανελευσινιακό μετέτρεψαν το σκορ στο ημίχρονο σε 42-37.

Με το… καλημέρα στην επανάληψη οι νεοφώτιστοι έδειξαν τα «δόντια» τους. Με τους δύο Έλληνες άσους και τον Γκίμπσον να συνεχίζουν το «βιολί» τους το ματς έγινε ντέρμπι, αφού στο 23’ πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με 47-46, με σερί 10-4. Το παιχνίδι πλέον είχε πάρει μορφή ντέρμπι και μάλιστα ο Πανελευσιανός προηγήθηκε και με 4 πόντους, 62-58 στο τέλος της περιόδου.

Φαγέ και Πάντιτς ήταν οι μόνες «απειλές» για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ήταν αρκετοί για να βάλουν εκ νέου μπροστά στο σκορ τον Ίκαρο Καλλιθέας με 70-67, 6 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Νίκου ισοφάρισε στο 36’ με τρίποντο για το 70-70 και πηγαίναμε για φινάλε…θρίλερ. Στη «μονομαχία» των τελευταίων λεπτών μεταξύ Φαγέ (Ίκαρος) και Λιακόπουλος, βγήκε νικητής ο πρώτος, που έκανε το 78-74 υπέρ της ομάδας του στο 39’. Ο Βρκιτς πέτυχε τρίποντο μισό λεπτό πριν το τέλος για το 81-74 και ουσιαστικά «καθάρισε» τη… μπουγάδα, για το τελικό 85-78 υπέρ του Ίκαρου Καλλιθέας.

Ίκαρος Καλλιθέας (Δημήτρης Πρίφτης): Στρναντ 3, Λαρεντζάκης 8, Κυρίτσης 5, Βρκιτς 9, Ντελκ, Φαγέ 22, Γκίμπσον 8, Γιαννακίδης 9, Αγαδάκος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 4, Πάντιτς 17

Πανελευσινιακός (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 7, Παπανικολόπουλος 2, Παπανικολάου 2, Κυριακόπουλος 15, Μαγκουνής 4, Λιακόπουλος 26, Δεληγιάννης 3, Καμπ 4, Τσιάκος, Μαντζιώρης, Γκίμπσον 15, Αβραμίδης