Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Κυριαρχία Τίγκρε στη Βενεζουέλα! (videos)

Η Τίγκρε συνέτριψε με 3-0 την Ντεπορτίβο Ανσοάτεγι στη Βενεζουέλα και εξασφάλισε την πρόκρισή στη φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες με συνολικό σκορ 5-1.
Οι Αργεντίνοι αποδείχθηκαν ανώτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και η υπεροχή τους μετουσιώθηκε σε γκολ από το έβδομο λεπτό με τον Ρουμπέν Μπότα. Το 2-0 διαμορφώθηκε στο 73ο λεπτό, καθώς ο Παραγουανός διεθνής και κορυφαίος του γηπέδου, Φεντερίκο Σανταντέρ, βρήκε δίχτυα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα σημείωσε η αλλαγή του, Εζέκιελ Ματζιόλο, με κεφαλιά στο 87ο λεπτό. Στο 86ο η Ανσοάτεγι έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Εβέλιο Χερνάντεζ.
Στα πέναλτι πήρε «εισιτήριο» για τη φάση των ομίλων η Ικίκε από τη Χιλή, η οποία έχει προπονητή τον παλαίμαχο Αργεντινό, Κριστιάν Ντίαζ. Ένας άλλος Αργεντινός με επώνυμο Ντίαζ, ο Ροντρίγκο αποτέλεσε τη μορφή της αναμέτρησης, καθώς ισοφάρισε με πέναλτι στο 57ο λεπτό και σημείωσε το καταλυτικό γκολ στη ψυχοφθόρα διαδικασία, που έκρινε τον αγώνα. Από την πλευρά της, η μεξικανική Λεόν προηγήθηκε με γκολ του Τζιοβάνι Αρετσέα στο 46ο λεπτό και έμεινε με δέκα παίκτες στο 89ο ύστερα από αποβολή του Χουάν Χοσέ Ενρίκεζ.
Παρακάτω ο «χάρτης» των προκριματικών του Κόπα Λιμπερταδόρες:
1-ΤΙΓΚΡΕ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)-Ντεπορτίβο Ανσοάτεγι (Βενεζουέλα) 2-1 και 3-0.
2-Λεόν (Μεξικό)-ΙΚΙΚΕ (ΧΙΛΗ) 1-1 και 1-1 (2-4 στα πέναλτι)
3-Ντεπορτίβα Κίτο (Εκουαδόρ)-Γκρέμιο (Βραζιλία) 1-0 και 30/01
4-Σάο Πάολο (Βραζιλία)-Μπολιβάρ (Βολιβία) 5-0 και 30/01
5-Ντεπόρτες Τολίμα (Κολομβία)-Ουνιβερσιδάδ Σεζάρ Βαλέχο (Περού) 1-0 και 31/01
6-Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ (Ουρουγουάη)-Ολίμπια (Παραγουάη) 0-0 και 31/01
Και οι όμιλοι του πρώτου γύρου:
Πρώτος Όμιλος: Μπαρτσελόνα (Εκουαδόρ), Νασιονάλ (Ουρουγουάη), Μπόκα Τζούνιορς (Αργεντινή) και Τολούκα (Μεξικό).
Δεύτερος Όμιλος: Σπόρτινγκ Κριστάλ (Περού), Λιμπερτάδ (Παραγουάη), Παλμέιρας (Βραζιλία) και Τίγκρε (Αργεντινή)
Τρίτος Όμιλος: Άρσεναλ Σαραντί (Αργεντινή), Δε Στρόνγκεστ (Βολιβία), Ατλέτικο Μινέιρο (Βραζιλία) και Νικητής 4.
Τέταρτος Όμιλος: Βελέζ Σάρφιλντ (Αργεντινή), Πενιαρόλ (Ουρουγουάη), Έμελετς (Εκουαδόρ) και Ικίκε (Χιλή).
Πέμπτος Όμιλος: Κορίνθιανς (Βραζιλία), Σαν Χοσέ (Βολιβία), Μιλονάριος (Κολομβία) και Τιχουάνα (Μεξικό).
Έκτος Όμιλος: Σάντα Φε (Κολομβία), Σέρο Πορτένιο (Παραγουάη). Ρεάλ Γκαρκιλάσο (Περού) και Νικητής 5.
Έβδομος Όμιλος: Ντεπορτίβο Λάρα (Βενεζουέλα), Ουνιβερσιδάδ της Χιλής (Χιλή), Νιούελς Ολντ Μπόις (Αργεντινή) και Νικητής 6.
Όγδοος Όμιλος: Φλουμινένσε (Βραζιλία), Χουακιπάτο (Χιλή), Καράκας (Βενεζουέλα) και Νικητής 3.

πηγή: onsports.gr