Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Ένα και καλό για Φενέρ…!

Ο Κριστιάν Μπαρόνι με πέναλτι έδωσε τη νίκη 1-0 της Φενερμπαχτσέ επί της ΜΠΑΤΕ στην Τουρκία και μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση του Europa League.

Ένα και καλό για Φενέρ…
Το τέρμα που σημείωσε με πέναλτι ο Κριστιάν Μπαρόνι ήταν το μοναδικό που μπήκε στα δύο ματς της Φενερμπαχτσέ με τη ΜΠΑΤΕ και έτσι ήταν αρκετό (1-0) για την τουρκική ομάδα ώστε να πάρει την πρόκριση στους «16» του Europa League όπου και θα συναντήσει την Βικτόρια Πλζεν.

Μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα στη Λευκορωσία, η Φενερμπαχτσέ είχε πάρει το προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Μπορεί να μην έπαιξε ιδιαίτερα καλά ωστόσο αυτό που ήθελε το πήρε… Ένα γκολ του Κριστιάν Μπαρόνι από την «άσπρη βούλα» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, διαμόρφωσε το 1-0 υπέρ των Τούρκων που αγωνίζονταν και με παίκτη παραπάνω από το 20΄όταν ο Μπάγκα αποβλήθηκε…

Η ΜΠΑΤΕ ήθελε αλλά δεν μπορούσε και έτσι η Φενέρ πανηγύρισε τελικά την πρόκριση στους «16» του Europa League εκεί όπου την περιμένει η Βικτόρια Πλζεν που… πέταξε έξω τη Νάπολι με δύο νίκες.

Οι συνθέσεις:
Φενερμπαχτσέ: Ντεμιρέλ, Κορκμάζ, Γιόμπο, Ζίγκλερ, Γκονούλ, Μεχμέτ Τοπάλ, Κριστιάν Μπαρόνι, Σαλίχ Ουτσάν (62΄Σελτσούκ Σαχίν), Γουεμπό (77΄Σεντούρκ), Μούσα Σο (85΄Ερκίν), Κάουτ

ΜΠΑΤΕ: Γκορμπάνοφ, Φιλιπένκο, Γκαϊντούτσικ, Χλεμπ, Ολέχνοβιτς, Ρούντικ, Γιούρεβιτς (75΄Αλέξιεβιτς), Βολόντκο (64΄Πάβλοφ), Ροντιόνοφ, Μπορντάτσοβ (84΄Μοζολέφσκι), Μπάγκα