Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Δύο αργεντίνικες ήττες! (videos)

Η Ντεπορτίβο Λάρα από τη Βενεζουέλα και η Λιμπερτάδ από την Παραγουάη κατέβαλαν τις Νιούελς Ολντ Μπόις και Τίγκρε, αντίστοιχα, στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.
Η ομάδα του πρώην μέσου της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, πάντως, διατήρησε την πρώτη θέση του ομίλου, έστω μέσω τετραπλής ισοβαθμίας στους τέσσερις βαθμούς. Στην προκειμένη απλά μείωσε σε 2-1 με γκολ του Μάρκος Κασέρες στο 91ο λεπτό, το οποίο δεν μπόρεσε να ισοσταθμίσει το γκολ του Χεσούς Γκόμεζ στο 5ο λεπτό και το εντυπωσιακό μακρινό σουτ του Μαρλόν Φερνάντεζ στο 49ο.
Από την πλευρά της, η Λιμπερτάδ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Τίγκρε. Οι Παραγουανοί άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Σέρχιο Ακουίνο στο 53ο λεπτό, το οποίο συνδυάστηκε με αποβολή του Αλεχάντρο Ντονάτι, ενώ στο 87ο ο Χόρχε Γκονζάλεζ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Η μεγαλύτερη έκπληξη της βραδιάς, όμως, σημειώθηκε στην Παραγουάη, όπου η Ρεάλ Γκαρκιλάσο επικράτησε με 1-0 της Σέρο Πορτένιο χάρη σε τέρμα του Ραμούα Αλφρέντο στο 87ο λεπτό. Σε άλλο ματς του έκτου γκρουπ η Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε έφερε ισοπαλία με 1-1 υποδεχόμενη την Ντεπόρτες Τολίμα σε «εμφύλιο» της Κολομβίας.