Πέμπτη 14 Μαρτίου 2013

Το όνειρο συνεχίζεται!

Με 1-0 επικράτησε η Μίλγουολ της Μπλάκμπερν στο «Ίγουντ Παρκ» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γουίγκαν.

Το όνειρο συνεχίζεται
«Χρυσός» ο αρχηγός Ντάνι Σίτου στο 42ο λεπτό, που έστειλε τα «λιοντάρια» στους «4» της διοργάνωσης.

Ακόμη και η Μπλάκμπερν ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, η Μίλγουολ λίγο πριν το τέλος του ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 42ο λεπτό. Ο αρχηγός των φιλοξενουμένων, Ντάνι Σίτου, πήδηξε ψηλότερα μέσα στην περιοχή των «ρόδων» μετά από κόρνερ του Τέιλορ, και με το κεφάλι «έγραψε» στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου το 0-1.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η κατάσταση δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά, αφού η Μπλάκμπερν συνέχισε να υπερέχει στο χορτάρι, ωστόσο, τόσο ο Πέντερσεν, ο οποίος ξεχώρισε, αλλά και οι συμπαίκτες του δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Φορντ. Παρ’ όλα αυτά, η Μίλγουολ έκανε αυτό που έπρεπε και προκρίθηκε στον ημιτελικό.

Έτσι, τα «λιοντάρια» έχουν την ευκαιρία να επαναλάβουν αυτό που έκαναν το 2004, όταν έφτασαν στον τελικό του Κυπέλλου, αλλά δεν είχαν ελπίδες απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, από την οποία ηττήθηκαν με σκορ 3-0.

Μπλάκμπερν: Κιν, Μάρτιν Όλσον (46’), Λόου, Νταν, Μπεστ, Ρόουντς, Πέντερσεν, Μάρκους Όλσον, Κινγκ (75’), Νταν, Χάνλι

Στον πάγκο: Σαντομιέρκσι, Ζιβέ, Γκόμες (46’), Φόρεστερ (75’), Ρέκικ, Γκουντγουίλι, Ο’ Σάλιβαν

Μίλγουολ: Φορντ, Νταν, Σίτου, Τρότερ, Χαλς (85’), Λόουρι, Μπίβερς, Τέιλορ, Κίο, Σμιθ, Ενγκουσάν (66’)

Στον πάγκο: Μάικ Τέιλορ, Μαρκίς (85’), Τάισον, Σμιθ, Αμπντού (66’), Όσμπορν, Σαβίλ πηγή: sport-fm.gr