Κυριακή 28 Απριλίου 2013

Παραμένει στο… κόλπο!!

Είναι ακόμα εδώ! Η Αϊντχόφεν διέσυρε 5-2 την Γκρόνινγκεν για την 32η αγωνιστική της Eredivisie και παρέμεινε στο «κόλπο» για την κατάκτηση του τίτλου.

Παραμένει στο… κόλπο
Την… καυτή ανάσα της Αϊντχόφεν νιώθει ο Άγιαξ, καθώς με την εύκολη νίκη (5-2) κόντρα στην Γκρόνινγκεν, μείωσε στον πόντο τη διαφορά από τον πρωτοπόρο «Αίαντα». Μόλις τέσσερα λεπτά χρειάστηκε η ομάδα του Ντικ Άντβοκαατ για να προηγηθεί στο ματς, με γκολ του Μάταβτζ, με το ταμπλό να «γράφει» 3-0 έως το 13’.

Ωστόσο, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι δεν έριξαν το ρυθμό τους, με τον Φαν Μπόμελ να ανεβάζει και άλλο το δείκτη του σκορ και τον Λενς –με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα- να διαμορφώνει το 5-0, ακριβώς με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών. Όπως είναι φυσικό, στο δεύτερο μέρος η Αϊντχόφεν πήρε το πόδι από το… γκάζι, με αποτέλεσμα η Γκρόνινγκεν να σημειώσει δύο τέρματα με τον Ντε Λέουβ (56’ και 75’) και απλά να διαμορφώσει το τελικό 5-2. Πηγή: sport-fm.gr