Κυριακή 28 Απριλίου 2013

Αποκατέστησε την… τάξη ο Άγιαξ!

Μόνος πρώτος και με τέσσερις βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Αϊντχόφεν έμεινε ο Άγιαξ μετά το εκτός έδρας 2-0 κόντρα στην Μπρέντα, για την 32η αγωνιστική της Eredivisie.

Αποκατέστησε την… τάξη ο Άγιαξ
Κάθε άλλο παρά πίεση ένιωσε ο Άγιαξ με τη νίκη της δεύτερης Αϊντχόφεν, καθώς επικράτησε 2-0 της Μπρέντα, για την 32η αγωνιστική της Eredivisie και διατηρήθηκε στο +4 από την ομάδα του Ντικ Άντβοκαατ. Μετά το… στείρο ημίχρονο (0-0), ο «Αίας» προηγήθηκε με τον Σίγκθορσον στο 47’, με το αυτογκόλ του Γκίλισεν, πέντε λεπτά αργότερα, να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Στα άλλα ματς, η Βαλβάικ με τα δύο αυτογκόλ που πέτυχε, έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο της Ρόντα, ώστε να νικήσει με σκορ 3-1, ενώ τέλος, Ντεν Χάαγκ και Φένλο έμειναν στο 1-1, με τον Φαν Ντούινεν να «σώζει την παρτίδα» στο 84ο λεπτό για τους γηπεδούχους.