Κυριακή 28 Απριλίου 2013

Το… απόλυτο αφεντικό του Τορίνο!!

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 και απέδειξε μία ακόμη φορά στην συμπολίτισσα Τορίνο, ότι το αφεντικό της πόλης είναι εκείνη και πλέον θέλει έναν βαθμό για τον τίτλο.

Το… απόλυτο αφεντικό του Τορίνο
Μέχρι το 86ο λεπτό το ντέρμπι ανάμεσα σε Τορίνο και Γιουβέντους στην έδρα της πρώτης ήταν ένα απλά βαρετό παιχνίδι για την 34η αγωνιστική της Serie A.

Σε εκείνο το λεπτό ο Βιδάλ έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ και έγραψε το 1-0 για την «γηραιά κυρία».

Οι «νερατζούρι» πέτυχαν ένα ακόμη γκολ με τον Μαρκίζιο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έκαναν το 2-0 και έδειξε για μία ακόμη φορά στην συμπολίτισσα ότι είναι το απόλυτο αφεντικό της πόλης.

Η Γιουβέντους πλέον χρειάζεται μόλις έναν βαθμό στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, ώστε να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Με έναν Οσβάλντο να κάνει… όργια πετυχαίνοντας τρία γκολ, η Ρόμα διέλυσε τη Σιένα με σκορ 4-0 και βρέθηκε και πάλι μέσα στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Σπουδαίο διπλό και για την Φιορεντίνα, καθώς επικράτησε 3-0 στην έδρα της Σαμπντόρια, ανέβηκε στην τρίτη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον περιμένει «στραβοπάτημα» της Μίλαν, ώστε να παραμείνει εκεί.

Η Ίντερ βλέπει τα… όνειρά της για Ευρώπη να κάνουν… φτερά, καθώς γνώρισε την ήττα 1-0 από την Παλέρμο εκτός έδρας, με τους Σικελούς να παίρνουν ένα πολύτιμο τρίποντο στη μάχη που κάνει για την παραμονή της. Ωστόσο, για τους «νερατζούρι» το άσχημα δεν ήταν μόνο το ότι έχασε, αλλά και το γεγονός ότι ο Χαβιέ Ζανέτι τραυματίστηκε σοβαρά στον αχίλλειο τένοντα.