Κυριακή 28 Απριλίου 2013

MLS: «Άλμα» κορυφής για Ίμπακτ!! (videos)

Οι Μόντρεαλ Ίμπακτ επανέκτησαν την πρώτη θέσης της ανατολικής περιφέρειας του MLS κερδίζοντας με 2-0 τους Σικάγο Φάιρ.
Ο Αργεντινός Αντρές Ρομέρο και ο Μάρκο Ντι Βάιο αποτέλεσαν τους σκόρερ των νικητών, που είχαν την υποστήριξη 19,773 θεατών. Παράλληλα, οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς του Τιερί Ανρί ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της περιφέρειας μετά το 2-1 σε βάρος του Τορόντο, στο οποίο σκόραρε δύο φορές ο Τιμ Κέιχιλ, στο 38ο λεπτό και στις… καθυστερήσεις. Τη δεύτερη θέση της Δύσης διατήρησαν οι Λος Άντζελες Γκάλαξι, καθώς επιβλήθηκαν της Ρέαλ Σολτ Λέικ με 2-0.
Μόλις 9,732 θεατές βρέθηκαν στο «Home Depot Center», αλλά οι Σίβας ΗΠΑ και Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς πρωταγωνίστησαν στο συναρπαστικότερο αγώνα της βραδιάς. Οι φιλοξενούμενοι, που έμειναν χωρίς νίκη για πέμπτο συνεχόμενο ματς, προηγήθηκαν με τον Κρις Βοντολόφσκι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι Μάριο Ντε Λούνα και Τρίσταν Μπόουεν πέτυχαν την ανατροπή μέσα στα έξι πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, πριν ισοφαρίσει σε 2-2 ο Κορντέλ Κάτο στο 70ό λεπτό. Ίδιο σκορ (2-2) καταγράφηκε και στο «BC Place», όπου οι πρωτοπόροι της Δύσης, Ντάλας, προηγήθηκαν με 2-0, πριν ισοφαριστούν από τους Βανκούβερ Ουάιτκαπς με γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, που συνδυάστηκε με αποβολή του… πυγμάχου Τζάκσον.
Στο μεταξύ, οι Νιου Ίνγκαλντ Ρεβολούσιον κατέβαλαν τους Φιλαδέλφεια Γιούνιον με 2-0 χάρη σε δύο γκολ στο τελευταίο μισάωρο, ενώ οι Κολόμπους Κρου διέσυραν τη Ντι Σι Γιουνάιτεντ με 3-0. Τέλος, οι Πόρτλαντ Τίμπερς ευνόησαν την άνοδο των Ίμπακτ στην κορυφή της Ανατολής κερδίζοντας με 3-2 τη Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι, αφού ξεπέρασαν δύο γκολ του Τσανς Μάιερς.