Δευτέρα 15 Απριλίου 2013

«Πετάει» και εκτός Τούμπας!!

Αρκετοί θεωρούν ότι «όπλο» του ΠΑΟΚ αποτελεί η Τούμπα. Ωστόσο, η ομάδα του Γιώργου Δώνη τα πηγαίνει εξίσου καλά και μακριά από την έδρα της.

«Πετάει» και εκτός Τούμπας
Τις υποχρεώσεις του μακριά από την Τούμπα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με σκορ 1-0 στην έδρα του Λεβαδειακού.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παραμένει αήττητος από τις 27 Ιανουαρίου, μετρώντας οχτώ νίκες και τέσσερις ισοπαλίες σε όλες τις διοργανώσεις. Παράλληλα, έχει πετύχει 21 γκολ και έχει δεχθεί μόλις 7 τέρματα.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα ο «ασπρόμαυρος» απολογισμός είναι 6 νίκες, 6 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Με αυτές τις ήττες μακριά από την Τούμπα (από Ατρόμητο 1-0 στις 3 Σεπτεμβρίου 2012, από Παναθηναϊκό 2-0 στις 18 Νοεμβρίου 2012 και Αστέρα Τρίπολης 1-0 στις 19 Ιανουαρίου 2013) αποτελούν επίδοση που ισοφαρίζει το σχετικό ρεκόρ του ΠΑΟΚ στα χρόνια του επαγγελματικού ποδοσφαίρου.

Οι καλύτερες εκτός έδρας επιδόσεις (νίκες, ισοπαλίες, ήττες) του ΠΑΟΚ στην ιστορία του επαγγελματικού πρωταθλήματος ήταν (σε παρένθεση η θέση στην οποία τερμάτισε η ομάδα στο τέλος της κανονικής περιόδου):

1991-92 (4η θέση): 1-11-5

* Στην ιστορία της Α’ Εθνικής κατηγορίας (από το 1959-60 και μετά) αξεπέραστο παραμένει το ρεκόρ της περιόδου 1975-76 όπου ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε μακριά απ’ την Τούμπα μόλις μία φορά στο πρωτάθλημα 30 αγωνιστικών, ενώ την περίοδο 1972-73 τερμάτισε στη δεύτερη θέση έχοντας ηττηθεί εκτός έδρας μόλις δύο φορές στον μαραθώνιο 34 αγώνων. Τρεις ήττες είχε και την περίοδο 1976-’77 με απολογισμό μετά από 17 εκτός έδρας αγώνες: 9-5-3. Πηγή: sport-fm.gr