Παρασκευή 24 Μαΐου 2013

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε…!!

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ικάρου Καλλιθέας με 78-62, έκανε το 2-0 στη σειρά και πήρε το εισιτήριο για την τετράδα των play offs της Α1 μπάσκετ.

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε…
Χωρίς να δυσκολευτεί και παίζοντας καλό μπάσκετ ανά διαστήματα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ικάρου στην Καλλιθέα με 78-62, στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά των play offs της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι «πράσινοι» έκαναν το 2-0 στη σειρά και πέρασαν στην τετράδα όπου και θα τεθούν αντιμέτωποι με τον νικητή του Άρης-Πανιώνιος.

Πολύ καλά δείγματα σε ακόμα ένα ματς από τον Κάρι που πήρε φωτιά από τα 6,75μ. Ξεχώρισαν ακόμα για το «τριφύλλι» οι Σχορτσανίτης και Γκιστ.

Μέτριο ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που δυσκολεύτηκε κόντρα στην άμυνα των φιλοξενούμενων υποπίπτοντας σε αρκετά λάθη. Αποτέλεσμα της κακής –ποιοτικά- αρχής το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα (6-6 στο πρώτο πεντάλεπτο). Η επιθετική δυστοκία των «πράσινων» συνεχίστηκε δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τρέξουν επιμέρους 12-2 για το +10, 18-8. Μείωσαν προσωρινά οι φιλοξενούμενοι (18-13) με τον Ίκαρο ωστόσο να καταφέρνει να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (23-14).

Δυναμικά επέστρεψε στο παρκέ το «τριφύλλι». Κράτησε στο μηδέν τους παίκτες του Καλαφατάκη για περίπου τρία λεπτά και με τον Κάρι να πετυχαίνει τρία συνεχόμενα τρίποντα και επιμέρους 13-4 πέρασε μπροστά, 27-29. Ο Παναθηναϊκός δεν εφησύχασε. Συνέχισε να πιέζει στην άμυνα για να οδηγηθεί τελικά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +9 (32-41).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με σαφή την πρόθεση να βάλει την μπάλα στο ζωγραφιστό και να παίξει με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη. Ο διεθνής σέντερ δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι από όπου και σκόραρε σχεδόν κατά βούληση. Οι παίκτες του Αργύρη έφτασαν την υπέρ του διαφορά και στους 13 πόντους (42-55), με τον Γκίμπσον να μειώνει σε 49-59 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Μπορεί με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Ίκαρος να έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα (52-59) και οι «πράσινοι» να έμειναν άποντοι για περισσότερα από τρία λεπτά, όμως τελικά οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη πήραν… μπροστά. Με τον Γκιστ μπροστάρη στην επίθεση, έφτασαν ακόμα και στο +23 (55-78), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο τέλος σε 62-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 32-41, 49-59, 62-78

Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στρναντ, ΜακΝάιτ, Βρκιτς 15 (2), Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ 12 (2), Γκίμπσον 15 (10 ασίστ), Γιαννακίδης 9 (3), Αγαδάκος 1, Μήτσιαλος 2, Σίμτσακ, Αλάμπι 8, Θεολογίτης

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 21 (8 ριμπάουντ), Μπράμος, Κάρι 15 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ματσιούλις 9 (2), Διαμαντάκος, Ούκιτς 5 (1), Λάσμε 6, Διαμαντίδης 5 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιστ 15 (1), Γκουίν 2 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης. Πηγή: sport-fm.gr