Τρίτη 28 Μαΐου 2013

MLS: Πρώτος ομοφυλόφιλος για Γκάλαξι!! (videos)

To πρώτο χατ τρικ του Ρόμπι Κιν σε επίπεδο MLS επισκιάστηκε από την παρουσία του Ρόμπι Ρότζερς στο 4-0 των Λος Άντζελες Γκάλαξι σε βάρος των Σιάτλ Σάουντερς.
Ο 26χρονος Αμερικανός δήλωσε πως είναι ομοφυλόφιλος, όταν αποδεσμεύτηκε από την αγγλική Λιντς, αλλά πριν από λίγες ημέρες αποκτήθηκε από τους Γκάλαξι και χθες έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του βορειοαμερικανικού αθλητισμού, που συμμετείχε σε αγώνα έχοντας αποκαλύψει ότι είναι ομοφυλόφιλος. Συγκεκριμένα μπήκε αλλαγή στο 77ο λεπτό, αφού ο Κιν είχε πετύχει ήδη τρία γκολ, εκ των οποίων τα δύο ήταν με πέναλτι.
Νωρίτερα, οι πρωτοπόροι της ανατολικής περιφέρειας του MLS, Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς, έφεραν εντός έδρας 2-2 με τους Κολόμπους Κρου, καθώς ο Τζέιμισον Ολάβε ισοφάρισε στο 91ο λεπτό. Προηγήθηκε πανέμορφο γκολ του Τιερί Ανρί, ενώ για τους φιλοξενούμενους βρήκαν δίχτυα οι Ντομινίκ Ουντούρο και ο Φεντερίκο Ιγκουαΐν. Τέλος, η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι εξασφάλισε εντός έδρας 1-1 με μακρινό και εύστοχο σουτ του Κέι Καμαρά στο 68ο λεπτό.