Τρίτη 28 Μαΐου 2013

Αργεντινή: Κεφαλόσφαιρο από Λισάντρο Λόπεζ!! (videos)

Ο πρώην στράικερ της Λιόν και της Πόρτο, Λισάντρο Λόπεζ, «ζέστανε» το ενδεχόμενο επιστροφής στην Ευρώπη πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 3-2 της Άρσεναλ επί της Τίγκρε.
Η ομάδα του παρέμεινε έξι βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση του Final, αλλά χρειάστηκε δύο κεφαλιές του Λόπεζ, οι οποίες διαμόρφωσαν το 1-0 στο 2ο λεπτό και το 2-1 στο 34ο. Πάντως, «ήρωας» ήταν ο Ντιέγκο Μπραγκιέρι, καθώς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 84ο λεπτό. Για την Τίγκρε, ο 21χρονος Φεντερίκο Σανταντέρ ισοφάρισε σε 1-1 στο 17ο λεπτό και ο Ντιέγκο Φλάτκλα σε 2-2 στο 62ο, ενώ στο μεσοδιάστημα δεν καταλογίστηκε φανερό πέναλτι σε βάρος του Ντάμιεν Πέρεζ, που σίγουρα θα άλλαζε τα δεδομένα της αναμέτρησης υπέρ των φιλοξενούμενων.
Από την πλευρά της, η Σαν Λορένζο ανέβηκε στην τέταρτη θέση του Final κερδίζοντας με 4-2 την Ουνιόν Σάντα Φε, η οποία υποβιβάστηκε και μαθηματικά. Ο Γκονζάλο Βερόν πέτυχε δύο γκολ στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, αλλά ο Αντρές Φρανζόια ισοφάρισε, καθώς βρήκε δίχτυα στο 33ο και στο 42ο λεπτό. Δύο αλλαγές του Χουάν Αντόνιο Πίτσι, όμως, σκόραραν στα τελευταία λεπτά και άλλαξαν τα δεδομένα υπέρ της ομάδας του… Πάπα, αφού ο 19χρονος Άλαν Ρουίζ διαμόρφωσε το 3-2 στο 87ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, ενώ στις καθυστερήσεις ο Φράνκο Γιάρα σημείωσε το τελικό αποτέλεσμα. Τέλος, η Εστουντιάντες παραχώρησε 0-0 στην Αρχεντίνος Τζούνιορς, αποτέλεσμα που συνοδεύτηκε από αποβολή του Γκαστόν Φερνάντεζ στις καθυστερήσεις.
8
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.