Τετάρτη 17 Ιουλίου 2013

Πρώτη ήττα και… Ισπανία!!

Την Ισπανία θα αντιμετωπίσει η Εθνική ομάδα Νέων, στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U20, μετά την ήττα με σκορ 72-70 από την Τουρκία, που ήταν και η πρώτη στη διοργάνωση!

Πρώτη ήττα και… Ισπανία
Την ήττα με σκορ 72-70 από την Τουρκία γνώρισε η Εθνική ομάδα Νέων, για την τρίτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ U20, με αποτέλεσμα να τερματίσει στη δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου και να τεθεί αντιμέτωπη με την Ισπανία στα προημιτελικά.

Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Κώστα Μίσσα οι Μποχωρίδης και Παπαπέτρου με 24 και 20 πόντους, με τον Ερόγλου να έχει κάνει τη μεγαλύτερη «ζημιά» από τους αντιπάλους με 23 πόντους.

Το χειρότερο ξεκίνημά της στη διοργάνωση έκανε η Εθνική ομάδα, δίνοντας την ευκαιρία στην Τουρκία να κάνει ένα σερί 18-0, μέσα σε έξι λεπτά! Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Κώστα Μίσσα συνήλθαν κάπως και με ένα δικό τους επιμέρους σκορ 11-2, διαμόρφωσαν το 20-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Σχεδόν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι τυπικά γηπεδούχοι πήγαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (22-12), αλλά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατάφερε να μαζέψει το παιχνίδι, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (28-24). Στη συνέχεια, το τρίποντο του Γκεγίκ «ξεκόλλησε» την ομάδα του (31-24) και σε συνδυασμό με την αστοχία των Ελλήνων παικτών, το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 36-27.

Η Εθνική ομάδα συνέχισε το κακό της… πρόσωπο μέχρι το πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, με το σκορ να είναι στο 39-29 υπέρ της Τουρκίας. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Παπαπέτρου και Καμπερίδης ξεκίνησαν την αντεπίθεση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, καθώς με ένα δικό τους 10-0 έφεραν το ματς στα ίσα (39-39), ενώ στη συνέχεια το λέι απ του Μποχωρίδη έφερε την Εθνική για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (39-41). Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες του Κώστα Μίσσα να προηγούνται με 54-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική ομάδα δεν ξεκίνησε τόσο καλά, δίνοντας την ευκαιρία στην Τουρκία να κάνει ένα επιμέρους σκορ 11-2 και να πάει στο +8 (64-56). Μάλιστα, το έργο των παικτών του Μίσσα έγινε ακόμη πιο δύσκολο, όταν οι αντίπαλοί τους πήγαν ξανά την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (69-59), περίπου 4:30’’ πριν τη λήξη. Παρ’ όλα αυτά, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν το έβαλε κάτω, με τον Μποχωρίδη να ευστοχεί έξω από τα 6,75μ. και να κάνει το 72-70, στα 37’’ δευτερόλεπτα. Στην επόμενη επίθεση η Τουρκία αστόχησε, ωστόσο ο Παπαπέτρου έκανε βήματα αμέσως μετά, με αποτέλεσμα το ροζ φύλλο να πάει στην ομάδα της γειτονικής χώρας με το τελικό 72-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-27, 53-54, 72-70.Πηγή: sport-fm.gr