Κυριακή 28 Ιουλίου 2013

Το πρώτο στον Άγιαξ!!

Το όγδοο Σούπερ Καπ της ιστορίας του και παράλληλα την πρώτη κούπα της σεζόν πανηγύρισε ο Άγιαξ, επικρατώντας –στην παράταση- με σκορ 3-2 (2-2 κ.α.) της Άλκμααρ, στο «Άμστερνταμ Αρίνα».

Το πρώτο στον Άγιαξ!
Η… καρδιά του πρωταθλητή! Ο Άγιαξ έχανε 2-0 από την Άλκμααρ μέχρι το 67’, ωστόσο μέσα σε έξι λεπτά έφερε το ματς στα ίσα και με το γκολ του Ντε Γιονγκ στο 103’ της παράτασης, πανηγύρισε το όγδοο Σούπερ Καπ της ιστορίας του και παράλληλα την πρώτη κούπα της φετινής σεζόν.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει, με την Κυπελλούχο Ολλανδίας να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Γκούντμουντσον (51’) και Γιόχανσον (67’), στο δεύτερο μέρος. Ωστόσο, οι πρωταθλητές αντέδρασαν άμεσα, με τον Έρικσεν να μειώνει αρχικά στο 69’ και τον Σίγκτορσον να κάνει το 2-2 στο 75ο λεπτό. Μέχρι τη συμπλήρωση των 90 λεπτών δεν σημειώθηκε άλλο τέρμα, με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση και τον Ντε Γιονγκ να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ στο 103’!
Πηγή: sport-fm.gr