Κυριακή 28 Ιουλίου 2013

Brasileiro: «Λάμψη» Ζουνίνιο για Βάσκο!! (videos)

Η Βάσκο Ντα Γκάμα πέρασε δύσκολες στιγμές, αλλά κατέβαλε με 3-2 την Κρισιούμα στο πλαίσιο του Brasileiro έχοντας κορυφαίο παίκτη τον 38χρονο Ζουνίνιο.
O επί σειρά ετών μεσοεπιθετικός της Λιόν άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό εκμεταλλευόμενος σύγχυση του αντίπαλου τερματοφύλακα, ενώ ο Ραφαέλ Βαζ διαμόρφωσε το 2-0 στο 54ο λεπτό με άριστη εκτέλεση φάουλ. Μόλις οκτώ λεπτά αργότερα, όμως, ο 26χρονος Ίβο μείωσε σε 2-1 με μία ακόμα εκτέλεση φάουλ και στο 71ο λεπτό ο Ουέλινγκτον Παουλίστα εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και ισοφάρισε σε 2-2. Ωστόσο, η ισοπαλία αποδείχθηκε προσωρινή, αφού στο 72ο λεπτό ο Ζουνίνιο βρήκε τον Εντμίλσον, που πέτυχε το νικητήριο γκολ, αν και εισήλθε στο ματς σαν αλλαγή στο 70ό λεπτό!
Από την πλευρά της, η Σάντος ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Πόντε Πρέτα εξαιτίας γκολ του Ρίντο στο 4ο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου. Τέλος, η Ατλέτικο Παραναένσε ευνοήθηκε από αποβολή του Σόουζα στο 50ό λεπτό και μετέτρεψε 1-1, που διαμορφώθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, σε εκτός έδρας νίκη με 3-1 σε βάρος της Πορτουγκέζα.
4
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr