Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2013

Με οδηγό την... εμπειρία!

Με κορυφαίο τον έμπειρο γκαρντ της ομάδας, Νίκο Χατζή, ο Ηλυσιακός επικράτησε του Ικάρου Χαλκίδας με 97-87 και πήρε την πρόκριση στην 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με οδηγό την... εμπειρία
Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον έμπειρο γκαρντ και αρχηγό της ομάδας, ο Ηλυσιακός πήρε τη νίκη στην έδρα του σε νοκ άουτ αγώνα με αντίπαλο τον Ίκαρο (97-87), στο πλαίσιο της 2η αγωνιστικής της Β’ φάσης του Κυπέλλου.

Αντίπαλος των «κιτρινόμαυρων» στη συνέχεια της διοργάνωσης, ο Απόλλων Πάτρας, το Σάββατο 5 Οκτωβρίου.

Οι φιλοξενούμενοι αν και μπήκαν δυνατά παίρνοντας προβάδισμα 10-0 δεν συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό επιτρέποντας στους Ιλισιώτες να μειώσουν σε 25-29 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ στη συνέχεια με μπροστάρη τον Χατζή να περάσουν μπροστά (54-46 στο ημίχρονο).

Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη πίεσε μετά την ανάπαυλα μειώνοντας στον πόντο με την ολοκλήρωση των 30’ (74-73), όμως ο Ηλυσιακός στην τελευταία περίοδο και την ρουλέτα των βολών αποδείχθηκε πιο εύστοχος φτάνοντας στο τελικό 97-87.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 54-46, 74-73, 97-87

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 12 (2), Χατζής 22 (5), Δορκοφίκης 16 (2), Σμιθ 13 (3), Ζούμπος 2, Τσουγγαράκης 7, Μποτζ 12, Αντωνάκης 4, Ιωάννου 9 (1).

Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 17 (3), Άσκα 14, Οκόγιε 3, Γκόβενς 13, Σάτον 15, Παπανικολόπουλος 2, Μπέμπης, Μπορόβνιακ 6, Σπανός 6 (1), Μανωλόπουλος 5 (1), Βουγιούκας 6. Πηγή: sport-fm.gr