Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2013

Brasileiro: Την… πάτησε η Μποταφόγκο! (videos)

Απρόσμενη εντός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Μποταφόγκο από την Πόντε Πρέτα και επέτρεψε στην Κρουζέιρο να πλησιάσει στην κατάκτηση του Brasileiro.
Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 42ο λεπτό από τον Ελίας, ο οποίος ευστόχησε σε πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι πιέστηκαν, αλλά διατήρησαν το προβάδισμά τους και πολλαπλασίασαν τις ελπίδες για σωτηρία, πέρα από τη βοήθεια που πρόσφεραν στους πρωτοπόρους της κατάταξης. Σε άλλο ματς, η Φλουμινένσε πήρε σπουδαίο «διπλό» με 2-1 στην έδρα της Γκοΐας, καθώς ο Ζαν ισοφάρισε το γκολ του Βίλιαμ Ματέους στο 52ο λεπτό και ο Ράφαελ Σόμπις, που συμμετείχε και στο 1-1, ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 84ο.
Τέλος, η αγωνιστική καθίζηση της Κοριτίμπα επεκτάθηκε με ήττα 3-0 στην έδρα της ουραγού Ναούτικο, για την οποία ο Μάικον Λέιτε βρήκε δίχτυα στο 76ο και στο 83ο λεπτό, ενώ ο Ουρουγουανός Χουάν Μάνουελ Ολιβέρα άνοιξε το σκορ στο 50ό λεπτό. Από το 60ό λεπτό, πάντως, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι υστέρησαν και στο πρώτο ημίχρονο, αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες εξαιτίας δεύτερης κίτρινης στον Σέρχιο Εσκουντέρο.
14
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr