Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2013

Δεκαεννέα χρόνια... φαγούρα!!

Τεράστια νίκη για τη Λιόν στο ντέρμπι «μίσους» απέναντι στη Σεντ Ετιέν, καθώς Μπριάντ στο 90+3’ έκανε το 2-1 για τους Λιονέ αφήνοντας την ομάδα του Γκαλτιέ χωρίς νίκη στο «Ζοφρουά Γκισάρ» από το 1994

Δεκαεννέα χρόνια... φαγούρα!
Σπουδαία νίκη, με σκορ 2-1, πήρε η Λιόν στην έδρα της Σεντ Ετιέν. Οι Λιονέ, αν και δεν ήταν καλύτεροι, έφυγαν με το «τρίποντο» από το «Ζοφρουά Γκισάρ», στο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής, χάρη σε τέρμα του Μπριάντ στην τελευταία φάση του αγώνα (90+3’).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τον Λακαζέτ στο 49ο λεπτό να δίνει το προβάδισμα στους «λιονέ». Ο Κριστόφ Γκαλτιέ ρίσκαρε και έκανε ακόμη πιο επιθετική τη Σεντ Ετιέν μετά το 60’ και η απάντηση δεν άργησε να έρθει, καθώς πέντε λεπτά αργότερα ο Χαμαμού εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα της Λιόν και έκανε με ωραίο γυριστό το 1-1. Η ισοπαλία έμοιαζε πως θα διατηρηθεί μέχρι το φινάλε παρά την ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφυγαν με τη νίκη χάρη σε κεφαλιά του Μπριάντ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χαρακτηριστικό στοιχείο της αναμέτρησης αποτελεί το γεγονός πως η Λιόν αγωνίστηκε για πρώτη φορά χωρίς τη βοήθεια των οπαδών της σε εκτός έδρας ντέρμπι απέναντι στη Σεντ Ετιέν από το 1956, λόγω απαγόρευσης από την αστυνομία για την αποφυγή επεισοδίων.