Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2013

Όχι Βαρδ-άρης, Ούρ(ι)ος!

Με τον Ούρος Ντούβνιακ να τον οδηγεί, ο Πανιώνιος πήρε μεγάλη νίκη στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη, 65-63, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Όχι Βαρδ-άρης, Ούρ(ι)ος
Μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη. Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν να κυνηγούν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, τελικά χάρις στον πολύ καλό Ούρος Ντούβνιακ που πέτυχε και το νικητήριο καλάθι, επικράτησαν των «κίτρινων» με 65-63, για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Νεοσμυρνιώτες, μάλιστα, φεύγουν για τέταρτη σερί σεζόν με νίκη από τη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη, στην κανονική περίοδο.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντούβνιακ με 20 πόντους. 22 είχε για τους γηπεδούχους ο Αθηναίου.

Ο Πανιώνιος μπορεί να ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ και που κατάφερε να προηγείται στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (3-7, 9-11), όμως υποπίπτοντας σε αρκετά λάθη (6) και μένοντας για σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι επέτρεψε στους γηπεδούχους με σερί 7-0 να περάσουν μπροστά και να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο στο +5 (16-11). Τα σφάλματα περιορίστηκαν από τους «κυανέρυθρους» οι οποίοι είχαν υπεροχή στα ριμπάουντ (22 με 16), όμως τα κάκιστα ποσοστά τους τόσα σε δίποντα (7/29, 24%), όσο και σε τρίποντα (1/5, 20%) δεν τους έδωσαν τη δυνατότητα για κάτι καλό. Αντιθέτως οι λιγότερο… κακοί παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφεραν να βρεθούν στο +9 (29-20), στο τέλος του πρώτου μέρους.

Τα προβλήματα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνεχίστηκαν και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με τον Άρη να φτάνει ακόμα και στο +12 (37-25). Στη συνέχεια όμως ανέκαμψαν έριξαν το βάρος στην άμυνα και μείωσαν αρχικά σε 39-35 ενώ με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μίλμπουρν πλησίασαν στο καλάθι (42-40). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με το… εύθραυστο 47-44. Η αντεπίθεση του Πανιωνίου συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κάρτερ πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (50-51). Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (54-54, 58-58, 60-60). 1’22’’ πριν το φινάλε ο Πελεκάνος έκανε το 62-60 με τον Ντούβνιακ να απαντά με τρίποντο (62-63) με 45’’ να απομένουν. Ο Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο για τον Άρη ο Ασημακόπουλος όμως μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, πήρε το φάουλ και με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 63-63. Ο Ντούβνιακ ήταν αυτός που πήγε στην επίθεση για τον Πανιώνιο και 2’’7 για τη λήξη έκανε το 63-65. Στο χρόνο που απέμενε ο Αθηναίου επιχείρησε τρίποντο που όμως ήταν ερ μπολ με τους «κυανέρυθρους» να φεύγουν με μεγάλη νίκη από τη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 29-20, 47-44, 63-65

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 3 (1), Χαντ 2, Πελεκάνος 4, Γκίκας 7 (1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 9 (5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 12 (6 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος, Αθηναίου 22 (1).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 12, Σταμάτης, Ντούβνιακ 20 (2), Κάρτερ 12 (6 ριμπάουντ), Μίλμπουρν 10 (7 ριμπάουντ), Αθανασούλας, Σκορδίλης 5 (6 ριμπάουντ), Καββαδάς, Λάνγκφορντ, Σίμτσακ 4 (5 ριμπάουντ), Κυρίτσης, Σαλούστρος 2Πηγή: sport-fm.gr