Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2013

«Ξεκούραστα» πριν τον τελικό ο Παναθηναϊκός!

Δίχως να ιδρώσει και απειληθεί ούτε λεπτό, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Νέας Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο» με 88-65 και στρέφει την προσοχή του στο κρίσιμο ματς με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.

«Ξεκούραστα» πριν τον τελικό ο Παναθηναϊκός
Όσο σοβαρός και μετρημένος χρειαζόταν για να πάρει μία εύκολη και ξεκούραστη νίκη εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στο «Ζηρίνειο» νικώντας τη Νέα Κηφισιά με 88-65 για την πέμπτη αγωνιστική της Α1.

Το ματς κρίθηκε από το ξεκίνημα, ο Αργύρης Πεδουλάκης έκανε δοκιμές και πειράματα δίνοντας ανάσες στον Διαμαντίδη (έπαιξε μόλις 15:32) και οι «πράσινοι» που έφτασαν μέχρι και στο +28 (42-70) στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο κρίσιμο ματς της Πέμπτης με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την Ευρωλίγκα.

Ο Ραμέλ Κάρι με 18 πόντου (6/9 τρίποντα) και ο Τζέιμς Γκιστ με 14 πόντους ξεχώρισαν από τους νικητές.

Παρότι ο Διαμαντίδης έμεινε στον πάγκο στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς, ο Παναθηναϊκός επέβαλε από την αρχή το νόμο του στο παρκέ. Ο Κάρι ξεκίνησε με δύο τρίποντα, ο Γκιστ πήρε τη σκυτάλη με άλλα τρία και οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 22-8 πολύ νωρίς έχοντας 6/7 από τα 6,75μ. Οι «πράσινοι» δεν είχαν προβλήματα στην άμυνα και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 28-10 και το εντυπωσιακό 11/15 στα σουτ. Δεν άλλαξαν πολλά στη δεύτερη περίοδο. Αν κι ο Λάσμε επιβεβαίωσε τον εκνευρισμό που έχει εσχάτως συμπληρώνοντας τρία φάουλ για αντιαθλητικό στον Βασίλιεβιτς, ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε. Παρά τις προσπάθειες του Βόσνιου γκαρντ, με τους Παππά και Ματσιούλις να δίνουν λύσεις στο σκοράρισμα και το τρίποντο μόνιμο όπλο (8/12) η διαφορά έφτασε στο +22, 44-22. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με πειράματα, αλλά και φωνές του Πεδουλάκη που διέκρινε χαλάρωση στην ομάδα του παρά το μεγάλο προβάδισμα (27-45).

Πέντε συνεχείς πόντοι του Ούκιτς κι ένα ακόμη τρίποντο του Φώτση ανέβασαν τη διαφορά στους 26 (27-53) στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Οι γηπεδούχοι μιμήθηκαν τους φιλοξενούμενους και με απανωτά τρίποντα «πλησίασαν» στους 17 (40-57). Ο Παναθηναϊκός συνετίστηκε γρήγορα και με πρωταγωνιστές τους Λάσμε και Παππά έκλεισε το δεκάλεπτο με 10-2 επί μέρους σκορ και 67-42. Με το νικητή προ πολλού αναμφισβήτητο, όλοι απλώς περίμεναν καρτερικά το φινάλε. Οι πρωταθλητές έφτασαν μέχρι και το +28 (42-70) κι ο Πεδουλάκης έριξε στη μάχη και τον Πινγκ Σανγκ, προτού έρθει η χαλάρωση και οι γηπεδούχοι καταφέρουν να μαζέψουν τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Κρόκερ (60-79). Τα τρίποντα του Κάρι έγραψαν το τελικό 88-65.

Δεκάλεπτα: 10-28, 27-45, 42-67, 65-88.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 13, Λιακόπουλος 7, Χατζηνικόλας, Διαμαντόπουλος 2, Κρόκερ 20, Κομποδιέτας, Μενουδάκος, Σιούτης 3, Γκάρετ 2, Γουντς 7, Αντεγκμπόγε 4, Μπάρλος 7.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3, Κάρι 18, Φώτσης 6, Ούκιτς 9, Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης 9, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 14, Παππάς 9, Γιάνκοβιτς 3, Πινγκ, Ματσιούλις 5.

Διαιτητές: Μητσόπουλος-Διαμαντής-Παντελίδης. Πηγή: sport-fm.gr