Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2013

«Γλίστρησε» στην παγωμένη Ρωσία ο ΠΑΟΚ!

«Γλίστρησε» στην παγωμένη Ρωσία ο ΠΑΟΚ Βαριά ήττα από την Νίζνι Νόβγκοροντ στη Ρωσία, γνώρισε ο ΠΑΟΚ, για την πέμπτη αγωνιστική του 6ου ομίλου του Eurocup (87-53), χάνοντας παράλληλα την ευκαιρία να διατηρηθεί πρώτος στο γκρουπ.

Η κακή εικόνα του ΠΑΟΚ σε άμυνα και επίθεση δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει με αξιώσεις τη νίκη στην παγωμένη Ρωσία, με αποτέλεσμα τη… βαριά ήττα από τη Νίζνι Νόβγκοροντ με 87-53, για την πέμπτη αγωνιστική του 6ου ομίλου του Eurocup. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρέθηκε να κυνηγά από την αρχή στο σκορ, ενώ από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και έπειτα με την απόδοσή του στο παρκέ άφησε τη διαφορά να ξεφύγει. Πλέον οι Θεσσαλονικείς μετρούν 3 νίκες και 2 ήττες στη διοργάνωση.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόμπσον. Ο Τσαϊρέλης ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων για τον ΠΑΟΚ.

*Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν από την έναρξη του αγώνα για τα θύματα στις Φιλιππίνες από τον Τυφώνας Χαϊγιάν.

**Διακοπή στο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο λόγω προβλήματος με τον πίνακα των 24 δευτερολέπτων

Κακό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς χρειάστηκαν κάτι περισσότερο από πέντε λεπτά για να σκοράρουν υποπίπτοντας σε 5 λάθη και έχοντας 0/7 σουτ. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι έπαιρναν προβάδισμα δέκα πόντων (10-0). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασαν μειώνοντας σε 10-6 ενώ το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε στο -7 (19-12). Η αστοχία του «Δικεφάλου του Βορρά» και στη δεύτερη περίοδο δεν του επέτρεψε να «γυρίσει» το παιχνίδι, ωστόσο δείχνοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παρκέ κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα στο τέλος του πρώτους μέρους (37-30).

Η Ρώσοι μπήκαν δυνατά και με σερί 6-0 ξαναβρέθηκαν στο +13 με τον ΠΑΟΚ να μένει άποντος στο πρώτο τρίλεπτο. Η ελληνική ομάδα απάντησε με τον ίδιο τρόπο (7-0) για το 43-37 όμως ακολούθησε ένα αυστηρό φάουλ και τεχνική ποινή στον Κούπερ που τον έβγαλαν εκτός ρυθμού με αποτέλεσμα να δεχθεί γρήγορα εννέα πόντους που ανέβασαν τη διαφορά στο +15 (52-37) και τη διατήρησαν εκεί μέχρι την ολοκλήρωση των 30’ (55-40). Στο δεκάλεπτο που απέμενε το καθαρό μυαλό έλειψε από τους «ασπρόμαυρους» οι οποίοι άφησαν τους αντιπάλους τους να κάνουν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και να ολοκληρώσουν το ματς με το μέγιστο υπέρ τους προβάδισμα, το +33 (87-53).

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-30, 55-40, 84-53

Νίζνι Νόβγκοροντ (Λούκιτς): Μπαμπούριν 2, Μπάμπιτ 4, Μπρέζετς 10 (5 ριμπάουντ), Ίβλεβ 3, Αντόνοφ 9 (5 ριμπάουντ), Χβοστόφ 12 (1), Κουμπάνοφ 3 (1), Πανίν 14 (4), Τόμπσον 15 (11 ριμπάουντ), Σαβέλιεβ 2, Πόλ, Γκολοβίν 13 (1)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 2, Κούπερ 7 (6 ριμπάουντ), Χαραλαμπίδης 8 (6 ριμπάουντ), Τσόχλας 6, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 13, Δέδας, Μαργαρίτης 6, Καλλές 1, Μπόγρης 5 (6 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Λιάπης 2Πηγή: sport-fm.gr