Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2013

Πεντάρα κι έφυγε για Μουντιάλ η "σελέστε"!

Η Ουρουγουάη ήταν καταιγιστική στο Αμμάν, επικράτησε με 5-0 της Ιορδανίας κιι ουσιαστικά πήρε το εισιτήριο για το Μουντιάλ, με τη ρεβάνς στις 21 του μήνα, ν' αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα

Πεντάρα κι έφυγε για Μουντιάλ η
Η "σελέστε" απέναντι σε έναν σαφώς κατώτερο αντίπαλο δεν άφησε κανένα περιθώριο από τον πρώτο αγώνα μπαράζ με την Ιορδανία. Προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τους Μάξι Περέιρα 22' και Στουάνι 42' για να έρθουν άλλα τρία τέρματα στην επανάληψη με τους Λοδέιρο 69', Ροντρίγκεζ στο 78' και Καβάνι στο 91'.

Το ματς ξεκίνησε με τον Σουάρεζ να χάνει κλασσική ευκαιρία, από γύρισμα του Ροντρίγκεζ και να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ. Η Ιορδανία μετά το πρώτο τέταρτο, προσπάθησε να γίνει απειλητική. Στο 18ο λεπτό ο Αλσαϊφί έκανε μια σέντρα σουτ, αλλά ο Σίλβα βρισκόταν σε ετοιμότητα.

Τελικά στο 22ο λεπτό η «σελέστε» κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ. Σέντρα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι από τον Στουάνι, αφού «χόρεψε» δύο αντιπάλους, εκεί που ο Καβάνι πιάνει κεφαλιά, ο Σατναβί αποκρούει κι ο Μάξι Περέιρα με προβολή, γράφει το 0-1. Τρία λεπτά πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο, ο άνθρωπος που έφτιαξε το πρώτο γκολ, έγινε σκόρερ. Μετά από πλάγιο, ο Καβάνι αφήνει για τον Λοδέιρο κι αυτός με πονηρή μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, βρίσκει τον Στουάνι, που με μονοκόμματο πλασέ κάνει το 2-0 και ουσιαστικά, καθαρίζει ματς και πρόκριση.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους, βρήκε την Ιορδανία να προσπαθεί ν’ ανασυνταχθεί. Ο Αντάν Χασάν στο 51ο λεπτό, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ιμπραϊμ που με πλασέ μέσα από την περιοχή αστόχησε και έχασε την ευκαιρία, να ξαναβάλει στο ματς την γηπεδούχο. Η Ουρουγουάη λίγο μετά τα μέσα της επανάληψης έφτασε και σε 3ο γκολ με τον Λοδέιρο. Ο Καβάνι πήρε μια κάθετη πάσα από τα δεξιά από τον Σουάρεζ, πέρασε τον Σατναβί, αλλά φτάνοντας σχεδόν στην τελική γραμμή, γυρίζει τη μπάλα προς τα έξω και ο Λοδέιρο, αφού κοντρολάρει, με ψύχραιμο αριστερό πλασέ, κάνει τρία τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους. Στο 78’ μετά από πάσα του Άλβαρο Περέιρα, ο Ροντρίγκεζ έκανε κοντρόλ και με αριστερό σουτ έγραψε το 4-0 για την Ουρουγουάη. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καβάνι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 5-0 της "σελέστε".

Γήπεδο: Διεθνές Στάδιο Αμμάν

Οι συνθέσεις

Ιορδανία: Σατναβί, Νασσάρ, Κχατάμπ, Αλ Μουριγιάν, Αλσαϊφί (59’ Αλ Λαχάμ), Αντνάν Χασάν, Ιμπραϊμ, Ζαχράν (53’ Μπαουάμπ), Μπανί Ατεγιάχ (65’ Μπανί Καλέντ), Ακέλ, Αλ Μπασίρ

Ουρουγουάη: Μάρτιν Σίλβα, Λουγκάνο,Γκοντίν, Λοδέιρο (70’ Ραμίρεζ), Κάσερες, Αρέβαλο, Μάξι Περέιρα, Στουάνι (70’ Α. Περέιρα), Κρίστιαν Ροντρίγκεζ, Σουάρεζ (81’ Φορλάν), Καβάνι

Διαιτητής: Σ. Μοέν (Νορβηγία)

Πηγή: sport-fm.gr