Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2013

Έκανε σεφτέ ο Ερυθρός Αστέρας!

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Euroleague πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας και μάλιστα εκτός έδρας καθώς επικράτησε στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» της Λαμποράλ Κούτσα με 73-63.

Έκανε σεφτέ ο Ερυθρός Αστέρας
Έσπασε το… ρόδι ο Ερυθρός Αστέρας. Οι Σέρβοι επικράτησαν στην Ισπανία της Λαμποράλ Κούτσα με 73-63, για την τέταρτη αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Euroleague, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στην φετινή διοργάνωση.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και τρία λεπτά πριν το φινάλε, όταν και οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι παίρνοντας το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές Νέλσον και Σιλμπου που είχαν από 20 πόντους. 14 είχε για τους Βάσκους ο Μπιέλιτσα.

Με φόρα μπήκαν στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι αποδίδοντας εξίσου καλά τόσο άμυνα όσο και σε επίθεση κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 10 πόντων (15-25) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η συνέχεια όμως για τους παίκτες του Ράντοντιτς ήταν καταστροφική. Η αστοχία τους στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στην Λαμποράλ να τρέξει επιμέρους 17-6 και στο τέλος του πρώτου μέρους να πάρει έστω και ισχνό προβάδισμα, 32-31.

Αν το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στον Ερυθρό Αστέρα και το δεύτερο στους γηπεδούχους το τρίτο μπορεί να χαρακτηριστεί ως το «ισορροπημένο» της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν την περίοδο με το εύθραυστο 49-50. Εναλλαγές στο προβάδισμα στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα. Με μικρό σερί 4-0 οι Σέρβοι κατάφεραν να πάρουν πλεονέκτημα πέντε πόντων (60-65) με 3’13’’ να απομένουν. Οι Βάσκοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και επί της ουσίας το καλάθι του Τζένκινς για το 60-67 1’05’’ για το φινάλε «καθάρισε» το παιχνίδι για τον Ερυθρό Αστέρα. Tο τελικό 63-73 διαμόρφωσε ο Νέλσον.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 32-31, 49-50, 63-73.

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Πλάις 7, Βαν Όστρουμ 5 (1), Καουκένας 4, Κελάτι 4, Σαν Εμετέριο 7,Μαϊνόλντι 2, Χοντζ 2, Γέλινεκ 10, Νοτσιόνι 8 (6 ριμπάουντ), Μπιέλιτσα 14, Ντιόπ

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Σιλμπ 20 (2), Μίτροβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Νέλσον 20 (7 ριμπάουντ), Κάτιτς 4, Μπλάζιτς 2, Τζένκινς 12, Μαριάνοβιτς 7, Λάζιτς, Σιμόνοβιτς, Ραντένοβιτς Πηγή: sport-fm.gr