Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2013

MLS: Έξω και οι Γκάλαξι! (videos)

Δεν θα κατακτήσουν τρίτο συνεχόμενο MLS Cup οι Λος Άντζελες Γκάλαξι, καθώς έχασαν με 2-0 στην έδρα της Ρέαλ Σολτ Λέικ και αποκλείστηκαν από τα playoffs.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν την ήττα με 1-0 στην «πόλη των αγγέλων», όταν ο Σεμπαστιάν Βελάσκεζ πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του στη βορειοαμερικανική λίγκα «καρφώνοντας» σέντρα του Κρις Ουίγκερτ, ενώ ο κεφάτος Χαβιέ Μοράλες απώλεσε μοναδική ευκαιρία για το 2-0 στο 84ο λεπτό. Στο 102ο, όμως, ο Κρις Σούλερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έστειλε τη Ρέαλ στον τελικό της Δύσης, όπου προκρίθηκαν και οι Πόρτλαντ Τίμπερς.
Μάλιστα, οι εκπρόσωποι του Όρεγκον αποτέλεσαν τη μοναδική ομάδα, που πέρασε στα ημιτελικά της postseason του MLS χωρίς παράταση, καθώς επικράτησαν με 3-2 των Σιάτλ Σάουντερς, το οποίο σημείωσε συνολικό 5-3 στη σειρά. Στην προκειμένη βρέθηκαν μπροστά από το 29ο λεπτό με πέναλτι του Ουίλ Τζόνσον, ενώ στο 44ο ο Ντιέγκο Βαλέρι πέτυχε το 3-0 και στο 47ο ο Μαμαντού Ντανσό το 3-0, πριν οι Ντε Αντρέ Γέντλιν και Έντι Τζόνσον μειώσουν την έκταση της ήττας σκοράροντας στο 74ο και 76ο λεπτό, αντίστοιχα.