Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2013

«Μίλησε» στο τέλος!!

Ανεβάζοντας στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εφές επικράτησε στην έδρα της της Ζαλγκίρις με 72-61, για την τέταρτη αγωνιστική του Β’ ομίλου της Euroleague φτάνοντας τις τρεις νίκες στη διοργάνωση.

«Μίλησε» στο τέλος
«Μίλησε» στο παρκέ όταν χρειάστηκε η Εφές. Η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι επικράτησε της αξιόμαχης Ζαλγκίρις στην Κωσταντινούπολη με 72-61, για την τέταρτη αγωνιστική του Β’ ομίλου της Euroleague και έφτασε τις τρεις νίκες.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο όμως οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και με επιμέρους 21-12 πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Χόπσον με 15 πόντους πρώτος σκόρερ των νικητών. 13 είχε ο Βασιλειάδης. Για τους φιλοξενούμενους 14 πέτυχε ο Ντέτμον, ενώ 8 είχε ο Γιασικεβίτσιους.

Η Εφές ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου, όμως η Ζαλγκίρις ανέκαμψε και κατάφερε στο τέλος να ισοφαρίσει σε… 27-27 καθώς οι άμυνες όπως μαρτυρά και το σκορ ήταν… απούσες εκατέρωθεν. Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αμφότερες οι ομάδες «έσπασαν» τα καλάθια με αποτέλεσμα η καθεμιά να πετύχει από 11 πόντους και το ημίχρονο να τις βρεις ξανά ισόπαλες, 38-38. Με παρόμοιο τρόπο και χαμηλό σκορ κύλησε και η τρίτη περίοδος που όμως το τέλος της βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν έστω και μικρό προβάδισμα, 51-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι πήραν μπρος, ανέβασαν ρυθμό και δύο λεπτά πριν το φινάλε βρέθηκαν στο +10 (66-56) «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη η οποία ήρθε στη συνέχεια εύκολα, 72-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 38-38, 51-49, 72-61

Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Όσμαν, Βασιλειάδης 13 (3), Μπατούκ 2, Ερντέν 10 (8 ριμπάουντ), Κιλιτσλί, Σαβάνοβιτς 13 (1), Γκόρντον 2, Χόπσον 15 (2), Ντραγκίτσεβιτς 10 (2), Πλάνινιτς 6, Μπάρατς 1

Ζαλγκίρις Κάουνας (Στομπέργκας): Σιζάουσκας, Πότσιους 3 (1), Λιπκεβίτσιους, Κλιμαβίτσιους 6, Γιανκούνας 9 (11 ριμπάουντ), Γιαβτόκας, Γιασικεβίτσιους 8 (1), Μιλάκνις 10 (2), Κούπσας, Ντίμσα, Λαβρίνοβιτς 11 (1), Ντέντμον 14 (4)
Πηγή: sport-fm.gr