Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2013

Αρόγιο… σέρβιρε, Ντάντλεϊ εκτελούσε!

Δεύτερη νίκη στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκας για την Γαλατάσαραϊ, που επικράτησε δύσκολα 78-75 της Ζιέλονα Γκόρα στην Πολωνία για τη 4η αγωνιστική. Κορυφαίοι για τους νικητές Ντάντλεί και Μενσά-Μπονσού.

Αρόγιο… σέρβιρε, Ντάντλεϊ εκτελούσε
Η ομάδα του Αταμάν ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα μπροστά στο σκορ και με τον Ντάντλεϊ να σταματά στους 21 πόντους και τον Μενσά-Μπονσού στους 15 πήρε την πολύτιμη για τη συνέχεια νίκη. Καθοριστικός και ο Κάρλος Αρόγιο με 11 πόντους και 6 ασίστ. Προσπάθησαν για τους άστοχους σε γενικές γραμμές γηπεδούχους οι Ζαμοίσκι και Γουόκερ.

Ο αγώνας:

«Χέρι-χέρι» στο σκορ πήγαιναν οι δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο, (10-11) με την Ζιέλονα να βρίσκει λύσεις με τους Εγιένγκα, Ντραγκίσεβιτς και Μπράκινς και την Γαλατάσαραϊ να έχει μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάντλεϊ. Η φιλοξενούμενη, ήταν πολύ εύστοχη στα δίποντα και θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη διαφορά από το +3 του πρώτου δεκαλέπτου (25-22), αν δεν έχανε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ, που έδιναν δεύτερες ευκαιρίες στους πολωνούς. Οι βοήθειες που έδωσαν στο σκοράρισμα οι Έρτσεγκ και Ντόμερκαντ και η δημιουργία του Αρόγιο, βοήθησαν τη Γαλατά να πάρει προβάδισμα εννέα πόντων στο 14΄(35-26), την ώρα που η Ζιέλονα επιδιδόταν σε ρεσιτάλ άστοχων τριπόντων. Οι παίκτες του Αταμάν κατάφεραν ως το τέλος του ημιχρόνου να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά, (43-36), αφού στην εξίσωση είχε μπει και ο Μενσά-Μπονσού.

Φουριόζα μπήκε και στο τρίτο δεκάλεπτο η Γαλατάσαραϊ, που με ένα σερί 6-0 –πρωταγωνιστής και πάλι ο Ντάντλεϊ-, έφτασε στο +13 (49-36) στο 22΄. Από εκεί και έπειτα η Ζιέλονα αντέδρασε και με επί μέρους 12-2, μείωσε στους τρείς (51-48), πέντε λεπτά πριν το τέλος. «Δράστες» της αντεπίθεσης οι Μπράκινς και Ζαμοίσκι, που βελτίωσαν σημαντικά τα τραγικά μέχρι εκείνο το σημείο ποσοστά ευστοχίας της γηπεδούχου. Ο Ντάντλεϊ όμως ήταν ασταμάτητος, σκόραρε συνεχώς και έδωσε ξανά «αέρα» εννέα πόντων (61-52), δέκα λεπτά πριν την εκπνοή του αγώνα.

Με σερί 7-0 στο πρώτο τρίλεπτο και τον Ζαμοίσκι πρωταγωνιστή, η Ζιέλονα μείωσε στους δύο πόντους (59-61) και το ματς άρχισε σχεδόν από την αρχή. Με τρίποντο του Γκόρντον 4’ 44΄΄ πριν το τέλος, η Γαλατάσαραϊ επανέφερε τη διαφορά στους επτά πόντους (68-61). Οι πολωνοί όμως δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη, με τρίποντο και δύο βολές του Γουόκερ μάλιστα, πέρασε μπροστά (73-72) με 1΄37΄΄ να απομένουν για τη λήξη. Ο Μενσά-Μπονσού, με δύο βολές στα 19΄΄ έβαλε μπροστά την τουρκική ομάδα με 76-75, ο Μπράκινς αστόχησε στην επόμενη επίθεση σε δίποντο και ο Αρόγιο με δύο εύστοχες βολές, 3΄΄ πριν το τέλος «σφράγισε» τη νίκη της Γαλατάσαραϊ.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 36-43, 52-61, 75-78.

Ζιέλονα Γκόρα: Άαρον, Γουόκερ 17 (3), Μπάρλοου, Χρίτσανιουκ, Εγιένγκα 8, Ντραγκίσεβιτς 13 (9ριμπ.), Κούχαρεκ 2, Μπράκινς 10 (2), Σρόκα, Ζαμόισκι 17 (3), Κόσζαρεκ 8 (2).
Γαλατάσαραϊ: Έρτσεγκ 7 (1), Γκόρντον 10 (2), Κοξάλ, Μενσά-Μπονσού 15 (9 ριμπ.), Μάτσβαν 2, Αρόγιο 11 (1), Γκιουλέρ 5, Αρσλάν, Ντάντλεϊ 21 (8ριμπ), Ντόμπερκαντ 7 (1). Πηγή: sport-fm.gr